Turkiy adabiyotining yorqin namoyandasi, zabardast sarkarda va dono hukmdor Bobur o‘zining siyosiy salohiyati, harbiy mahorati hamda betakror ijodi bilan jahon tarixida o‘chmas iz qoldirgan. U nafaqat shoh, balki nozik didli shoir, tarixnavis va olim sifatida ham xalqimiz ma’naviy merosida munosib o‘rin egallaydi.
“Olima ayol – e’tiborda” ma’naviy-ma’rifiy tadbiri bo‘lib o‘tdi
Menu | 14-02-2026 | 10:14
"Olima ayol – e’tiborda” tadbiri ilm-fan sohasida faoliyat yuritayotgan xotin-qizlarga hurmat va e’tibor ifodasi bo‘lib, yosh avlodni ilm-ma’rifat yo‘lida yanada faol bo‘lishga undaydigan muhim ma’naviy tashabbus sifatida alohida ahamiyat kasb etdi.
Universitetning iqtidorli talabalari Microsoft Azure xalqaro sertifikatiga ega bo‘ldi!
Menu | 13-02-2026 | 16:52
TATU, Kookmin universiteti hamda Microsoft (Korea) o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalari doirasida Universitetimiz talabalari uchun Microsoft Azure kursi taqdim etib kelinmoqda. Universitetda ushbu dasturning navbatdagi bosqichini mucaffaqiyatli yakunlagan talabalarni taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Kuni kecha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga Korea Information Society Development Institute (KISDI) delegatsiyasi tashrif buyurdi.
Menu | 12-02-2026 | 15:51
Tashrif davomida sun’iy intellekt kompetensiyalarini rivojlantirish, ta’lim jarayoniga AI texnologiyalarini integratsiya qilish, akademik va sanoat hamkorligini kengaytirish, shuningdek, qo‘shma tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Joriy yilning 10-fevral kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “Elektron arxiv” ilmiy-o‘quv laboratoriyasida “O‘zarxiv” agentligi bilan hamkorlikda “Raqamli arxivlarni tashkil etish va boshqarish” mavzusida amaliy seminar tashkil etildi.
Menu | 12-02-2026 | 10:10
2025-yilda TATU hamda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “O‘zarxiv” agentligi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolangan bo‘lib, bugungi kunda sohaga malakali kadrlar tayyorlash hamda ilmiy tadqiqot ishlarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda.