Ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida fundamental, amaliy hamda innovatsion loyihalar tanlovlari Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirishning normativ-huquqiy bazasini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2020-yil 9-martdagi 133-son va “Ilmiy va innovatsion faoliyatni boshqarish tizimini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2021-yil 27-avgustdagi 545-son qarorlarida belgilangan talablariga muvofiq bajariladi.
Ilmiy loyiha – bu ilmiy muammoni hal etish uchun maqsad va vazifalar, ijrochilar va bajarish muddatlari, manbalar va vositalarni ko‘rsatgan holda shakllantirilgan chora – tadbirlar majmuidir. Ilmiy loyihalar qo‘yilgan muammoning ilmiy yoki texnik yechimini topish yoki yangi texnologiyalarni olish va yangi xizmat turlarini yo‘lga qo‘yishga qaratilishi mumkin.
Qo‘yilgan maqsad va vazifalardan, amalga oshirish shaklidan kelib chiqib, ilmiy loyihalar quyidagi turlarga bo‘linadi:
Fundamental loyihalar;
Amaliy loyihalar;
Innovatsion loyihalar;
Fundamental, amaliy va innovatsiyon loyihalar tanlov asosida, ayrim hollarda belgilangan tartibda tanlovdan tashqari moliyalashtiriladi.
Fundamental tadqiqotlar
tabiat, jamiyat va insonning tuzilishi, shakillanishi va rivojlanishiga oid asosiy qonuniyatlar haqidagi yangi bilimlar olish, ular o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik, shuningdek, muayyan faoliyat natijasida yaratilgan ob’yektlarni o‘rganishga ixtisoslashgan nazariy va (yoki) tajriba o‘tkazishga qaratilgan tadqiqotlardir. Fundamental tadqiqot loyihalarining bajarilish muddati besh yilgacha bo‘lishi mumkin.
Amaliy tadqiqotlar
amaliy maqsadlarga erishish hamda aniq vazifalarni hal etish uchun, asosan, yangi bilimlar va fundamental tadqiqotlar natijalarini qo‘llashga yo‘naltirilgan tadqiqotlardir. Amaliy loyihalarning bajarilish muddati uch yilgacha bo‘lishi mumkin.
Innovatsiyon loyihalar
amalga oshirish muddati, infratuzilmasi, ijrochilari, moliyalashtirish manbai va hajmiga ega innovatsiyani yaratish hamda ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan tadqiqotlardir. Innovatsiya ishlarining bajarilish muddati ikki yilgacha bo‘lishi mumkin.
Fundamental, amaliy va innovatsiyon loyihalar tanloviga https://mininnovation.uz/contest manzil orqali tanishish va qatnashish imkoniga ega bo‘lasiz.
Tanlovga taqdim etiladigan loyihani amalga oshirish uchun soʻralayotgan umumiy moliyalashtirish hajmini (5-shakl) hisoblashda ushbu havolaga joylashtirilgan hisob-kitob shaklidan foydalanish tavsiya etiladi: http://grant.mininnovation.uz/site/example-docs

В рамках государственных программ, связанных с научной деятельностью, конкурсы на фундаментальные, прикладные и инновационные проекты проводятся в соответствии с требованиями, установленными Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию нормативно-правовой базы научно-исследовательской и инновационной деятельности» от 9 марта 2020 года № 133 и Постановлением «О мерах по организации системы управления научной и инновационной деятельностью» от 27 августа 2021 года № 545.
Научный проект — это комплекс мероприятий, сформированных для решения научной проблемы с указанием целей и задач, исполнителей и сроков выполнения, источников и средств. Научные проекты могут быть направлены на поиск научного или технического решения поставленной проблемы, получение новых технологий и внедрение новых видов услуг.
Исходя из поставленных целей и задач, а также формы реализации, научные проекты подразделяются на следующие виды:
Фундаментальные проекты;
Прикладные проекты;
Инновационные проекты;
Фундаментальные, прикладные и инновационные проекты финансируются на конкурсной основе, а в отдельных случаях — вне конкурса в установленном порядке.
Фундаментальные исследования
исследования, направленные на получение новых знаний о закономерностях природы, общества и человека, их структуре, формировании и развитии, взаимосвязях, а также изучение объектов, созданных в результате определённой деятельности, с упором на теоретические и/или экспериментальные методы. Срок выполнения фундаментальных проектов может составлять до пяти лет.
Прикладные исследования
исследования, направленные на достижение практических целей и решение конкретных задач, в основном за счёт применения новых знаний и результатов фундаментальных исследований. Срок выполнения прикладных проектов может составлять до трёх лет.
Инновационные проекты
исследования, направленные на создание и внедрение инноваций с определённой продолжительностью, инфраструктурой, исполнителями, источниками и объемом финансирования. Срок выполнения инновационных проектов может составлять до двух лет.
Вы можете ознакомиться с конкурсом на фундаментальные, прикладные и инновационные проекты и принять участие по следующему адресу: https://mininnovation.uz/contest
Рекомендуется использовать форму расчёта, размещённую по следующей ссылке, при определении общей суммы финансирования (Форма 5), запрашиваемой для реализации проекта, подаваемого на конкурс: http://grant.mininnovation.uz/site/example-docs