Abdullaeva Simela Xristoforovna
Hozirgi «Oʼzbek va rus tillari» kafedrasi dastlab 1955-1980- yillar «Rus va chet tillari» kafedrasi nomi bilan, 1980 -yili «Chet tillar» kafedrasi tashkil etilishi natijasida “Tillar” kafedrasi va 1989- yili oʼzbek tiliga Davlat tili maqomi berilishi munosabati bilan 1990-1991 oʼquv yilidan boshlab “Oʼzbek va rus tillari» kafedrasi deb yuritila boshladi. «Rus va chet tillari» kafedrasiga 1955-1971 yillar davomida M.E.Krukovskaya-Runskaya, katta oʼqituvchi А.E.Sviridova (1971-1975) hamda filologiya fanlari nomzodi, dotsent O.E.Kostromina (1975-1980) mudirlik qilgan. “Tillar” kafedrasiga V.M.Аbdullayev (1980-1991), «O‘zbek va rus tillari» kafedrasiga N.K.Yakubova (1991-2003) mudirlik qildilar. Hozirgi vaqtda kafedrani dotsent S.X.Аbdullayeva boshqarmoqda.
1986 -yildan chet ellik talabalarni rus tiliga o‘rgatish uchun kafedra tarkibida rus tili oʼqituvchilari maxsus guruhi tashkil etildi. Bu guruhga katta oʼqituvchi I.M.Аbakova rahbarlik qilib, katta o‘qituvchilar R.S.Xalimova, L.D.Xasanova, L.X.Xamdam-Zodalar bilan birgalikda 25 mamlakatdan kelgan chet ellik yoshlarga rus tilidan bilim berdilar.
Kafedra oʼqituvchilari talabalar orasida tarbiyaviy va maʼrifiy ishlar olib borishda faol qatnashib kelmoqdalar. Ular tomonidan o‘zbek va rus yozuvchi hamda shoirlari hayoti va ijodiga bag‘ishlangan uchrashuvlar, adabiy kechalar, til bayramlari oʼtkaziladi.
Kafedra oʼqituvchilari taʼlimning kredit tizimi sharoitida akademik yozuv va universitetda faoliyat yuritayotgan Belorussiya qoʼshma fakultetiga rus tili fanidan mashgʼulot olib boradilar.
Hozirgi vaqtda kafedrada kafedra mudiri, 2 nafar dotsent, 3 nafar katta oʼqituvchi, 3 nafar stajyor- oʼqituvchi faoliyat yuritmoqda. Kafedra oʼqituvchilari OʼzFА, Til va adabiyot instituti, Oʼzbekiston Milliy universiteti, Oʼzbekiston Davlat jahon tillari universiteti va Toshkent oliy pedagogika instituti bilan doimiy aloqa oʼrnatganlar.
Kafedra oʼqituvchilari «Telekommunikatsiya va axborot texnologiyalari yoʼnalishlariga oid leksikani oʼrganish va uni oʼquv jarayonida qoʼllash usullari» mavzusida ilmiy izlanishlar olib bormoqdalar. Pedagogika fanlari bo‘yicha PhD ilmiy darajasiga daʼvogar katta oʼqituvchi N.P.Medentseva, filologiya fanlari bo‘yicha PhD ilmiy darajasiga daʼvogarlar Xaitbayeva Nazokat Adilbek qizi, Shukurbayeva Ozoda Nasriddin qizi, Turaqulova Mahliyo G‘ayrat qizi oʼzlarining dissertatsiya mavzularini tasdiqlatib, uning ustida ish olib bormoqdalar.
Kafedrada o‘qitiladigan fanlar
- Akademik yozuv
- Akdemicheskoye pismo
- Russkiy yazik
- O‘zbek tili
Kafedra professor-o‘qituvchilari
- Abdullayeva Simela Xristoforovna- kafedra mudiri,PhD
- Mansurova Gulnora Xadjibekovna d.f.n., v.b. professor
- Pulatova Viktoriya Iskandarovna , v.b. Dotsent
- Nurmanova Sarvinoz Furkatovna , v.b. Dotsent
- Dospanova Dilyara Urakbaevna- f.f.n, dotsent
- Gayubova Komila Anvarovna- katta o‘qituvchi
- Yulanova Nargiza Davlatovna- katta o‘qituvchi
- Batirova Nazokat Baxtiyorovna - Assistant
- Xaitbayeva Nazokat Adilbek qizi – Assistant
Kafedraning ilmiy faoliyati
Kafedra o‘qituvchilari tomonidan “Теория и практика обучения академическому письму в техническом вузе” mavzusida ilmiy izlanishlar olib borilmoqda.
- Kafedra mustaqil izlanivchilari Medenseva N.P. Xaitbayeva Nazokat Adilbek qizi Nasriddin qizi, Turaqulova Mahliyo G‘ayrat qizi, Jazilova Malika Bekmirzayevna ilmiy tatqiqot ishlarini olib borishmoqda:
5 monografiya nashr qilingan:
- Абдуллаева С.Х. Интегративный подход в обучении профессиональной лексике. Принципы. Методы. Модели.
- Абдуллаева С.Х. Лексика инфокоммуникационных технологий как предмет изучения в неязыковых вузах Узбекистана
- Доспанова Д.У. Специфика организации антропонимов в узбекском и каракалпакском языках
- Юланова Н.Д. Ассиметрия гендерных отношений в лексике русского и узбекского языков.
- Gayubova К.А. “Oliy o‘quv yurtlarida akademik yozuv fanini o‘qitishning nazariy jihatlari”.
Hozirgi paytda kafedrada TATU barcha yo‘nalish talabalari uchun masofaviy ta’lim shakli uchun kontent tayyorlandi. Kafedra o‘qituvchilari texnik oliygohlarda tillarni o‘qitish nazaryasi va amaliyoti sohasida ilmiy-tadqiqotlar olib bormoqda. O‘quv jarayoniga infokommunikatsion texnologiyalar qo‘llangan pedagogik texnologiyalar tadbiq etilmoqda.
Hozirgi paytda kafedrada TATU barcha yo‘nalish talabalari uchun “Интегративный курс русского языка” o‘quv–uslubiy qo‘llanmasi tayyorlanib, chop etilmoqda. Kafedra o‘qituvchilari texnik oliygohlarda tillarni o‘qitish nazaryasi va amaliyoti sohasida ilmiy-tadqiqotlar olib bormoqda. O‘quv jarayoniga infokommunikatsion texnologiyalar qo‘llangan pedagogik texnologiyalar tadbiq etilmoqda.
Litseylar bilan hamkorlik
Kafedra litsey va kollejlar bilan faol hamkorlik olib bormoqda. Ular bilan birgalikda ochiq mashg‘ulotlar, ilmiy va metodik seminarlar, buyuk allomalarga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
2025-yil 11-sentabr kuni TATUda O‘zbek va rus tili kafedrasi negizida Rus tili markazining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda Toshkentdagi "Rossotrudnichestvo" vakolatxonasi koordinatori Irina Vladimirovna Suljina ishtirok etib, tashkilotchilarni tabrikladi va markazga esdalik adabiyotlarni topshirdi.
Markaz faoliyati rus tilini chet tili sifatida o‘qitishga yo‘naltirilgan bo‘lib, qatnashuvchilar:
🔵 rus tili grammatikasining asosiy tushunchalarini egallashlari;
🔵 og‘zaki nutq ko‘nikmalarini rivojlantirishlari;
🔵 matnlarni rus tiliga tarjima qilish (fakultativ);
🔵 rus madaniyati, adabiyot va kinosiga yaqinlashish (fakultativ) imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Markazda zamonaviy o‘qitish tizimi, individual yondashuv va barcha darajadagi o‘quvchilar uchun rus tilini oʻrgatish metodikasi mavjud.
Mashg‘ulotlar belgilangan jadval asosida olib boriladi.
💡Talabalar uchun bu markaz nafaqat yangi bilim, balki bo‘sh vaqtni mazmunli o‘tkazish uchun ham ajoyib imkoniyatdir!
Kafedraning ma’naviy-ma’rifiy ishlari
2021-2022 o‘quv yili uchun tasdiqlangan reja bo‘yicha O‘zbek tiliga “Davlat tili” maqomi berilganligining 32 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan “Til – millat ko‘zgusi!” mavzusida universitet katta majlislar zalida tadbir o‘tkazildi. Tadbir “O‘zbek va rus tillari” kafedrasi katta o‘qituvchilari N.D.Yulanova, K.A.Gayubovalar tomonidan tayyorlandi. Tadbirda universitetimiz yoshlar masalalari ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor Ernazarov Fayzullo Narzullayevichga hamda universitetimizning birinchi bosqich talabalari o‘zlarining she’r, qo‘shiq, sahna ko‘rinish, raqslari bilan faol ishtirok etishdi. Tadbir universitet katta majlislar zalida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti maslahatchisi A.Abduvohidov tomonidan tasdiqlangan “Adiblar hiyobonidagi buyuk siymolarning haykallari atrofida 2020-2021 o‘quv yilida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil etish reja-grafigi” ga asosan Adiblar hiyobonidagi buyuk siymolarning haykallari atrofida kafedra o‘qituvchilari hamda talabalar bilan birgalikda 1 noyabr kuni adiblar O‘zbekiston xalq yozuvchisi Said Ahmad va Saida Zunnunovalar hayoti va ijodiy me’rosini o‘rganish maqsadida adabiy kecha o‘tkazildi. Tadbirni kafedra o‘qituvchilar Gayubova K.A, Abdullayeva, N.Raximova, L.Nosirov, D.U.Dospanova, N.P.Medenseva, N.A.Xaitbova adiblar haqida juda ham qiziqarli ma’lumotlarni yetkazib, kecha qatnashchilarida katta taassurot qoldirdi.
2021 yil 18 noyabr kuni kafedra o‘qituvchilari Gayubova K.A, Abdullayeva, N.D.Yulanova, L.Nosirov xamda 313-21 DI, 211-21 KI fakulteti talabalari ishtirokida TATU media markazi pavilonida lotin alifbosiga asoslangan o‘zbek tilini targ‘ib qilishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazining yetakchi mutaxessisi, f.f.n, dotsent O‘rinboyev Boboyor Mahmudovich lotin alifbosiga asoslangan o‘zbek tili haqida kerakli va qiziqarli ma’lumotlarnitaqdim etdi va tadbir qatnashchilari tomonidan berilgan savollarga javob berdi.
2021 yil 29 noyabr kuni kafedra o‘qituvchilari Abdullayeva S.X, Gayubova K.A, N.D.Yulanova, N.Raximova, L.Nosirov, D.U.Dospanova, N.P.Medenseva, N.A.Xaitbova. D.T. Zaynutdinovalar TATU-BDIRU fakulteti talabalari o‘rtasida “Zakovat” saralash bosqichi o‘tkazildi. Bunda 5ta guruh tashkil qilinib, 11-20 guruhi talabalari g‘olib deb topildi va universitet saralash bosqichida qatnashish imkoniyatiga sazovor bo‘lishdi.
19 aprel kuni 21-sonli mehribonlik uyiga kafedra o‘qituvchilari tashrifi haqida gapirdi. Bu tashrif davomida mehribonlik uyi rahbariyati bilan suhbatlashib, bolalar bilan qanday mavzularda dars mashg‘ulotlari, davra suhbatlari o‘tkazilishi haqida kelishib olindi.
2021 yil 20 oktabr kuni TATU Majlislar kata zailda “Til – millat ko‘zgusi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazilgan.
2021 yil 1 noyabr kuni TATU talabalari bilan Adiblar hiyobonida badiiy kecha o‘tkazildi. Bunda kafedra a’zolari va talabalar ishtirok etishdi.

Заведующая кафедрой:
Кафедра узбекского и русского языков в течение 1955-1980 годов называлась кафедрой русского и иностранных языков. В связи с организацией в 1980 году кафедры иностранных языков, а 1989 году в связи с присвоением узбекскому языку статуса государственного языка с 1990-1991 учебного года стала называться кафедрой узбекского и русского языков. Заведующей кафедрой с 1955 по 1971 годы была М.Э.Круковская-Рунская. Кафедрой узбекского и русского языков заведовали ст.пр. Свиридова А.Е.(1971-1975), кандидаты филологических наук, доценты Костромина О.Е.(1975-1980), В.М.Абдуллаев (1980-1991), Н.К.Якубова (1991-2003).В настоящее время ею руководит доцент Абдуллаева С.Х.
В 1986 году была создана специальная группа преподавателей для работы с иностранными студентами. Её возглавила ст.пр.И.М.Абакова. Среди преподавателей, обучавших иностранцев из 25 стран мира русскому языку, были старшие преподаватели Халимова Р.С., Хасанова Л.Д., Хамдам-Зода Л.Х.
Преподаватели кафедры принимают активное участие в воспитательной работе студентов, на узбекском и русском языках проводят литературные чтения, посвященные известным деятелям науки и искусства. Преподаватели кафедры являются обязательными участниками подготовки и проведения дней государственного языка.
В целях обеспечения более глубокого знания студентами технических терминов для русскоязычных групп на узбекском языке, а для групп с узбекским языком обучения на русском языке выпускаются сборники технических текстов по телекоммуникации, информационным технологиям, почтовой связи, экономике и управлению, а также методические пособия, с помощью которых проводят практические занятия. Кроме этого, преподавателями кафедры для самостоятельной работы и её внедрения в учебный процесс подготовлены десятки учебных пособий, словарей, сборников упражнений.
На кафедре проводятся занятия по трём дисциплинам: “академик ёзув”, «академическое письмо» и «русский язык как иностранный». Кафедрой разработаны учебные пособия на русском и узбекском языках. Преподаватели кафедры преподают «русский язык как иностранный» на совместном факультете информационных технологий ТУИТ-БГУИР.
В настоящее время на кафедре работают завкафедрой, 2 доцента, 3 старших преподавателя, 3 стажера –преподавателя. Преподаватели кафедры сотрудничают с институтом языка и литературы АН РУз, УзНУ, Узбекским государственным университетом мировых языков, Ташкентским институтом высшей педагогики.
Преподаватели кафедры ведут научные исследования по теме «Методы обучения и внедрения в учебный процесс лексики по специальностям «Телекоммуникации» и «Информационные технологии».
Предметы, изучаемые на кафедре
- Академик ёзув
- Академическое письмо
- Русский язык как иностранный
Преподавательский состав кафедры
- Абдуллаева Симела Христофоровна - зав. Кафедрой (PhD)
- Зайнутдинова Динора Талатовна - к.п.н., доцент
- Доспанова Дилара Уракбаевна - к.ф.н., доцент
- Гаюбова Комила Анваровна - старший преподаватель
- Юланова Наргиза Давлатовна - старший преподаватель
- Меденцева Наталья Петровна – старший преподаватель
- Хаитбаева Назокат Адилбек кизи– стажер- преподаватель
- Шукурбаева Озода Насриддин кызы-стажер-преподаватель
- Туракулова Махлие Гайрат кызы-стажер-преподаватель
НАУЧНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ КАФЕДРЫ
Преподаватели кафедры ведут научные исследования по теме: “Теория и практика обучения узбекскому и русскому языкам в техническом вузе”.
Изданы 4 монографии:
- Абдуллаева С. X. Комплексный подход к обучению профессиональной лексике. Принципы. Методы. Модели.
- Абдуллаева С.Х. Лексика инфокоммуникационных технологий как предмет изучения в неязыковых вузах Узбекистана
- Доспанова Д.У. Специфика организации антропонимов в узбекском и каракалпакском языках
- Юланова Н.Д. Ассиметрия гендерных отношений в лексике русского и узбекского языков.
Научные исследования ведут самостоятельные исследователи: Меденцева Н.П. Хайтбаева Н.А., Шукурбаева О.Н., Туракулова М.Г.
Преподавателями кафедры были опубликованы научные статьи в журналах, аккредитованных ВАК, и зарубежных журналах:
В настоящее время на кафедре подготовлен контент для дистанционной формы обучения студентов всех направлений ТУИТ. Преподаватели кафедры проводят научные исследования в области теории и практики преподавания языков в технических вузах. В образовательный процесс внедряются инфокоммуникационные технологии и педагогические технологии.
На сегодняшний день для студентов обучающихся по всем направлениям было издано учебное пособие “Интегративный курс. Русский язык”. Преподаватели кафедры ведут научно-исследовательскую работу в сфере теория и практика обучения языкам. В учебный процесс внедряются педагогические технологии с использованием инфокоммуникационных технологий.
СОТРУДНИЧЕСТВО С ЛИЦЕЯМИ
Кафедра активно ведет сотрудничество с лицеями и колледжами. Непосредственно с преподавателями лицеев и колледжей проводятся открытые занятия, научно - методические семинары, а также духовно-просветительские мероприятия посвященные великим ученым и поэтам.
ДУХОВНО-ПРОСВЕТИТЕЛЬСКАЯ РАБОТА КАФЕДРЫ
В соответствии с утвержденным на 2021-2022 учебный год планом, в актовом зале университета связи с 32 – й годовщиной присвоения узбекскому языку статуса "государственный язык", было проведено мероприятие на тему: “Язык-зеркало нации!". Мероприятие было подготовлено и проведено старшими преподавателями кафедры "Узбекский и русский языки" Н.Д. Юланова, К. A. Гаюбовой. В мероприятии приняли активное участие проректор университета по духовно-просветительской работеи по вопросам молодежи Эрназаров Файзулло Нарзуллаевич и студенты первого курса университета.
18 ноября 2021 года преподаватели кафедры Гаюбова К.А, Абдуллаева, Н.Д.Юланова и студенты групп 313-21, 211-21 в павильоне медиацентра принимали участие на мероприятии, посвященное узбекскому языку. На встрече приняли участие ведущий специалист центра обучения и повышения квалификации основ делопроизводства на государственном языке при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, к.ф.н, доцент Уринбаев Бобоер Махмудович, который предоставил необходимую и интересную информацию об узбекском языке на основе латинского алфавита и ответил на вопросы участников мероприятия.
19 апреля 2022 года преподаватели кафедры посетили детский дом № 21. В ходе этого визита была проведена беседа с руководством детского дома, достигнута договоренность о том, на какие темы будут проводиться занятия, круглые столы с детьми.
Кроме того, 5 феврая 2021 года в газете “Xabar» (№5(1497) опубликована статья старшего преподавателя кафедры Носирова Латифа Хайруллаевича “Madaniyat va ma’naviyatning so‘nmas yulduzi”, посвященная роли Алишера Навои в развитии узбекской культуры.
12 февраял 2021 года преподавателями кафедры в Доме проживания студентов было проведено духовно-просветительское мероприятие, посвященное 538-летию великого государственного деятеля и поэта Захириддина Мухаммада Бабура. В мероприятии приняли участие студенты ТУИТ, проживающие в ДМС №1.
В соответствии с утвержденным Советником Президента Узбекистана Абдулвахидовым А. “Планом-графиком организации духовно-просветительских мероприятий” 1 ноября 2021 года совместно с преподавателями кафедры и студентами был проведен литературный вечер с целью изучения жизни и творческого наследия народных писателей Узбекистана Саида Ахмада и Саиды Зуннуновой. Мероприятие провели преподаватели кафедры Гаюбова К.А, Абдуллаева, Н.Рахимова, Л.Носиров, Д.У.Доспанова, Н.P.Меденцева, Н.A.Хайтбоева.