Boshqarma boshlig‘i:
Tashkiliy nazorat boshqarmasi Universitetning 2022-yil 20-avgustdagi 183-F-son farmoyishiga asosan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 24-dekabrdagi “Davlat oliy ta’lim muassasalarining akademik va tashkiliy boshqaruv mustaqilligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-60-son Qarori, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining 2021-yil 29-dekabrdagi 707-son va 708-son buyruqlari hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2021-yil 27-dekabrdagi 541-son buyruqlari ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan.
Boshqarma o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga, Qonunlariga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, qarorlari va farmoyishlariga, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlariga, Universitetning normativ hujjatlariga va boshqarma Nizomiga amal qiladi. Boshqarma o‘z faoliyatini Universitet rektori rahbarligida amalga oshiradi.
Boshqarma 3 ta bo‘limni o‘z ichiga oladi, Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo‘limi, Devonxona va Arxiv.
Tashkiliy nazorat boshqarmasining asosiy vazifalari
Universitetning boshqarmalari, bo‘limlari, markazlari, fakultet va kafedralari, shuningdek hududiy filiallarida 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida tasdiqlanadigan yillik davlat dasturlari (keyingi o‘rinlarda Davlat dasturi deb ataladi) loyihasiga kiritish uchun axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish sohasiga oid takliflarning boshqarmalar, bo‘limlar, markazlar, fakultet va kafedralar, shuningdek hududiy filiallari tomonidan ishlab chiqilishini va yuqori turuvchi tashkilotlarga kiritilishini nazorat qilish;
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining tegishli (I va II yarim yillik) ish rejalari asosida TATU ning ish rejalarini ishlab chiqilishini, boshqarma va bo‘limlari, shuningdek tashkiliy tuzilmasiga kiruvchi bo‘linmalar tomonidan ish rejada belgilangan tadbirlar ijrosini nazorat qilish;
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga qiladigan Murojaatnomalarida belgilangan topshiriqlarni bajarish bo‘yicha TATU tomonidan amalga oshiriladigan “Yo‘l xaritasi” ijrosini nazorat qilish;
Universitet rektori va prorektorlarining Xorijiy mamlakatlarga amalga oshiriladigan tashriflari yakunlari bo‘yicha tasdiqlanadigan “Yo‘l xaritalari” ijrosini nazorat qilish;
O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarorlari, farmonlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari asosida yuqori turuvchi tashkilotlardan yo‘llangan buyruq va farmoyishlar, topshiriq xatlari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining va TATU rektorining hududlarda amalga oshiradigan tashriflari yakunlari yuzasidan tasdiqlanadigan bayonlar bo‘yicha ichki buyruq tayyorlash, tayyorlangan ichki buyruqlarni tegishli mas’ullar bilan kelishish va rahbarga imzolash uchun kiritish, shuningdek tasdiqlangan va ro‘yxatdan buyruqlarning bandlarini tegishli bo‘yicha mas’ul ijrochilarga yetkazish, ijro nazoratini tashkil etish;
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta-maxsus ta’lim vazirligining Hay’at yig‘ilishlari qarorlari va videoselektor yig‘ilishlari bayonlari yuzasidan ichki buyruq tayyorlanishini, mas’ul ijrochilarga yetkazilishini va belgilab berilgan vazifalar ijrosini nazorat qilish;
TATU Ilmiy kengashi yig‘ilishi yuzasidan universitetning boshqarma va bo‘limlari, shuningdek tashkiliy tuzilmasiga kiruvchi bo‘linmalariga belgilab berilgan vazifalarning ijrosini nazorat qilish;
TATU Rektorat yig‘ilishi va tezkor yig‘ilishlar yuzasidan kun tartibi masalalarini tayyorlash, shuningdek yig‘ilishlar bayonnomalarini rasmiylashtirish va belgilab berilgan topshiriqlar yuzasidan ijro nazoratini olib borish;
TATUda jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi va boshqa elektron tizimlar orqali kelib tushayotgan, shu bilan birga, og‘zaki tarzda kelib tushayotgan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari (keyingi o‘rinlarda - jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari) bilan belgilangan tartib asosida ishlashni tashkil qilish;
TATUga jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushadigan murojaatlarni belgilangan tartibda va muddatlarda ko‘rib chiqilishini nazoratga olish;
TATU va uning hududiy filiallarida jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
TATU rahbariyati tomonidan zamonaviy talablarga muvofiq belgilanadigan axborot siyosatini shakllantirish va amalga oshirishda ishtirok etish;
axborot sohasidagi yagona davlat siyosatini amalga oshirish borasida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlarining axborot xizmatlari bilan samarali va amaliy hamkorlikni ta’minlash;
axborot maydonini monitoring va tahlil qilish, ularga munosabat bildirishning turlari, usullari va darajasi bo‘yicha ekspertlar bilan birgalikda takliflar tayyorlash, OAV, shu jumladan Internet tarmogida materiallar tarqatish bo‘yicha kompleks ishlarni tashkil etish;
axborot makoni monitoringini olib borish va tashkil qilish, tanqidiy va keng muhokama qilinayotgan axborot xurujlariga tezkor munosabat bildirish, ommaviy axborot vositalari va Internet tarmog‘ida TATU faoliyatiga aloqador axborotni tarqatish bo‘yicha ishlarni tashkil qilish;
TATU da o‘rnatilgan tartibda xodimlarga zamon talablariga javob beradigan ish sharoitini yaratilishini nazorat qilish;
TATU va uning hududiy filiallari binosida xo‘jalik ishlarini olib borilishini, o‘quv auditoriyalar va sport inshootlaridan samarali foydalanilishini, olib borilayotgan qurilish ishlarining borishi, sifati, muddatida yakunlanishini hamda qurilish ishlariga mablag‘larning maqsadli sarflanishini nazorat qilish;
TATU boshqaruv apparatida belgilangan tartibda ish yuritilishini tashkil etish va uni to‘g‘ri olib borilishini nazorat qilish;
TATU va uning hududiy filiallarida edo.ijro.uz ijro intizomi idoralararo yagona elektron tizimida hujjatlar almashinuvini nazorat qilish;
TATUning boshqarma va bo‘limlari, shuningdek tashkiliy tuzilmasiga kiruvchi bo‘linmalarda tegishli ijro hujjatlari asosida berilgan topshiriqlar va yuklatilgan vazifalar ijrosini nazorat qіlish.

Об управлении организационного контроля
Управление организационного контроля в соответствии с распоряжением университета от 20 августа 2022 года № 183-Ф Постановление Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2021 года № ПП-60 “О дополнительных мерах по обеспечению академической и организационной управленческой независимости государственных высших учебных заведений”, приказ Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций от 2021 года № образовано в целях обеспечения исполнения приказов Министерства высшего и среднего специального образования от 29 декабря 2021 года № 707 и 708, а также приказов Министерства высшего и среднего специального образования от 27 декабря 2021 года № 541.
Управление в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Узбекистан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Узбекистан, постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами университета и Уставом управления. Управление осуществляет свою деятельность под руководством ректора университета.
В состав управления входят 3 отдела: отдел по работе с обращениями физических и юридических лиц, отдел контроля и мониторинга, канцелярия и архив.
Основные задачи управления организационного контроля
Управлениями, отделами, центрами, факультетами и кафедрами, а также территориальными филиалами университета подготовлены предложения в области развития информационных технологий и коммуникаций для включения в проект ежегодных государственных программ (Далее-государственная программа), утверждаемых в рамках стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы. а также контроль за разработкой и внедрением региональных филиалов в вышестоящие организации;
Контроль за разработкой планов работы ТУИТ на основе соответствующих (I и II полугодие) планов работы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, выполнением мероприятий, определенных планом работы управлениями и отделами, а также подразделениями, входящими в его организационную структуру;
"Президент Республики Узбекистан Ш.Контроль исполнения “Дорожной карты", реализуемой ТУИТ по выполнению поручений, определенных в посланиях Мирзиеева Олий Мажлису Республики Узбекистан;
Контроль за исполнением “дорожных карт", утверждаемых по итогам визитов ректоров и проректоров вузов в зарубежные страны;
На основании Законов Республики Узбекистан, постановлений, указов Президента Республики Узбекистан, постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан, распоряжений и распоряжений вышестоящих организаций, поручительных писем, а также заявлений, утверждаемых по итогам визитов министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ректора ТУИТ на территориях, подготовка подготовленных внутренних распоряжений осуществляется в соответствии с согласование с ответственными и вносить руководителю на подпись, а также доводить пункты утвержденных и зарегистрированных приказов до соответствующих ответственных исполнителей, организовывать исполнительный контроль;
Контроль за подготовкой, доведением до ответственных исполнителей внутреннего распоряжения Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан по решениям заседаний Коллегии и заявлениям видеоселекторных заседаний и выполнением поставленных задач;
Контроль за выполнением задач, возложенных на управления и отделы, а также подразделения, входящие в организационную структуру университета, в связи с заседанием Ученого совета ТУИТ;
Подготовка вопросов повестки дня заседания ректората ТУИТ и оперативных совещаний, а также оформление протоколов заседаний и осуществление исполнительного контроля за выполнением поставленных задач;
Организация работы ТУИТ на основе установленного порядка с обращениями физических и юридических лиц, а также обращениями физических и юридических лиц, поступающими через виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан и другие электронные системы, в том числе в устной форме (далее - обращения физических и юридических лиц);
Контроль за рассмотрением обращений физических и юридических лиц на ТУИТ в установленном порядке и сроки;
Разработка предложений по совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц в ТУИТ и его территориальных филиалах;
Участие в формировании и реализации информационной политики, определяемой руководством ТУИТ в соответствии с современными требованиями;
обеспечение эффективного и практического взаимодействия с информационными службами органов государственного и хозяйственного управления в реализации единой государственной политики в информационной сфере;
организация комплексной работы по мониторингу и анализу информационного поля, подготовке совместно с экспертами предложений по видам, методам и уровню реагирования на них, распространению материалов в СМИ, в том числе в сети Интернет;
организация работы по мониторингу и организации информационного пространства, оперативному реагированию на критические и широко обсуждаемые информационные атаки, распространению информации, относящейся к деятельности ТУИТ в средствах массовой информации и сети Интернет;
Контроль за созданием работникам условий труда, отвечающих требованиям времени, в порядке, установленном в ТУИТ;
Контроль за проведением хозяйственных работ в здании ТУИТ и его территориальных филиалах, эффективной эксплуатацией учебных аудиторий и спортивных сооружений, ходом, качеством, сроками завершения проводимых строительных работ и целевым расходованием средств на строительные работы;
Организация в установленном порядке делопроизводства в аппарате управления ТУИТ и контроль за правильностью его ведения;
В ТУИТ и его территориальных филиалах edo.ijro.uz контроль за документооборотом в Единой межведомственной электронной системе исполнительной дисциплины;
Контроль за выполнением заданий и возложенных на него задач, возложенных на управления и отделы ТУИТ, а также подразделения, входящие в их организационную структуру, на основании соответствующих исполнительных документов.