O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora tadbirlari to‘g‘risida” 2023-yil 31-maydagi PQ-171-son qarori bilan tasdiqlangan Ekologiya, atrof-muhitni hiomoya qilish va iqlim o‘zgarishi masalalariga bag‘ishlangan muhim sanalar bo‘yicha o‘tkaziladigan tadbirlar kalendar rejasining 4-bandiga muvofiq, 2025-yil 20-mart kuni respublikamizda “Yer kuni” nishonlanishi belgilangan. Shu munosabat bilan “Energiya ta’minlash tizimlari” kafedrasi professor o‘qituvchilari tomonidan 18 mart kuni 3-juftlikda , (EM) ISP001 - ISP002 guruh talabalari bilan “Yer sharini asrash”shiori ostida davra suhbati o‘tkazildi.
So‘zga G.Rahmonova chiqib bu sananing tarixi haqida qisqacha to‘xtalib o‘tdi: 19-asrda amerikalik olim Jon Djulius aholiga murojaat qilib mintaqani ko‘kalamzorlashtirish taklifi bilan chiqadi. Aholini daraxt ekishga jalb qiladi, bu tashabbus boshqa davlatlarga ham tarqaldi. Shu tariqa Jon Djulius birinchi bo‘lib asos soldi.
2009 yilda siyosiy va ommaviy faollik tufayli AQSHda atrof muhit muhofazasi yolida qator hujjatlar qabul qilingan. 2009 yil BMT Bosh Assambleyasi xalqaro Ona Yer kunini nishonlash borasida rezolyutsiya qabul qildi.
2010 yildan boshlab “Yer kuni” (Earth Day) va unga oid ekologik tadbirlar butun dunyo bo‘ylab keng miqyosda nishonlana boshlandi.
Bugungi kunda Yer kuni 192 dan ortiq mamlakat tomonidan nishonlanib, har yili millionlab insonlar atrof-muhitni himoya qilishga o‘z hissasini qo‘shmoqda. Bu sana insoniyatni tabiatni asrashga chaqiradigan global ekologik harakatga aylanganligi e’tirof etildi.
Davra suhbati ekologik muammolar, atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik barqarorlik mavzulariga bag‘ishlandi. Tadbirning asosiy maqsadi – jamiyatda ekologik madaniyatni oshirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berish va ishtirokchilarning ekologik mas’uliyatini shakllantirishdan iborat bo‘ldi.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, “Xalqaro yer kuni” bag‘ishlangandavra suhbati ishtirokchilarda ekologik mas’uliyatni kuchaytirishga xizmat qiladi. Tadbir davomida muhokama qilingan mavzular ekologik madaniyatni oshirish va amaliy choralar ko‘rish zarurligini ko‘rsatmoqda. Tadbir so‘ngida tavsiya va kelgusidagi rejalar ishlab chiqildi, jumladan:

В соответствии с пунктом 4 календарного плана мероприятий, посвящённых вопросам экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, утверждённого Постановлением Президента Республики Узбекистан № PQ-171 от 31 мая 2023 года «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата», 20 марта 2025 года в нашей республике определено празднование «Дня Земли». В связи с этим 18 марта на 3-й паре преподавателями кафедры «Системы энергоснабжения» была проведена круглая дискуссия под девизом «Сохраним планету Земля» со студентами групп (EM) ISP001 - ISP002.
Слово взяла Г. Рахмонова и кратко рассказала об истории этой даты: в XIX веке американский учёный Джон Джулиус обратился к населению с предложением озеленить регион. Он привлекал людей к посадке деревьев, и эта инициатива распространилась на другие страны. Таким образом, Джон Джулиус стал основателем этого движения.
В 2009 году в США в результате политической и общественной активности были приняты ряд документов по охране окружающей среды. В том же 2009 году Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о праздновании Международного дня Матери-Земли.
С 2010 года «День Земли» (Earth Day) и связанные с ним экологические мероприятия начали широко отмечаться по всему миру.
На сегодняшний день День Земли отмечается более чем в 192 странах, и миллионы людей ежегодно вносят свой вклад в защиту окружающей среды. Эта дата признана глобальным экологическим движением, призывающим человечество к сохранению природы.
Круглая дискуссия была посвящена экологическим проблемам, охране окружающей среды и вопросам экологической устойчивости. Основной целью мероприятия было повышение экологической культуры в обществе, предоставление рекомендаций по рациональному использованию природных ресурсов и формирование экологической ответственности участников.
В качестве вывода можно сказать, что круглый стол, посвящённый «Международному дню Земли», способствует усилению экологической ответственности у участников. Обсуждаемые темы показали необходимость повышения экологической культуры и принятия практических мер. По итогам мероприятия были разработаны рекомендации и планы на будущее, в том числе: