Universitet o‘zining xarid qilish qarorlari iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik oqibatlarga ega ekanligini tan oladi va bu imkoniyatdan mas’uliyatli hamda barqaror usulda mahsulot va xizmatlarni xarid qilishda foydalanadi. Ushbu siyosat Universitetning Barqarorlik Siyosatida belgilangan majburiyatlarni aks ettiradi va xarid qilishning barcha bosqichlarida ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy jihatlarni integratsiyalashni maqsad qiladi.
Ushbu hujjat universitetning barqaror xarid siyosatini belgilaydi va ichki xaridorlar hamda mavjud va bo‘lajak yetkazib beruvchilar va subpudratchilar uchun yo‘riqnoma sifatida xizmat qiladi. TUIT o‘zining yetkazib beruvchilari va subpudratchilarini biznes faoliyatining ekologik va ijtimoiy ta’sirlarini boshqarishga undaydi (https://tuit.uz/en/sustainable-procurement-policy).
TUIT chiqindilarni, xususan xavfli moddalarni utilizatsiya qilish bo‘yicha keng qamrovli yondashuvga ega. Universitet xavfli chiqindilarni xavfsiz va mas’uliyatli boshqarishni ta’minlaydigan siyosatga amal qiladi, bu esa atrof-muhit va inson salomatligiga bo‘lgan salbiy ta’sirni kamaytiradi. Bu TUITning barqarorlik tashabbuslari, jumladan, qayta ishlash dasturi va energiyani tejash amaliyotining bir qismidir (https://tuit.uz/en/recycling-program).
Universitet poligonga yuborilgan va qayta ishlangan chiqindilar miqdorini kuzatadi va o‘lchaydi, chiqindi miqdorini kamaytirish hamda qayta ishlash darajasini oshirishga intiladi. Chiqindilarni boshqarish bo‘yicha muntazam hisobotlar takomillashtirish uchun yo‘nalishlarni aniqlash va taraqqiyotni kuzatishda yordam beradi. TUIT, shuningdek, kampus bo‘ylab foydalaniladigan materiallarning barqaror bo‘lishini ta’minlash uchun ekologik jihatdan mas’uliyatli xarid amaliyotini joriy qiladi va chiqindilarni kamaytirish maqsadlariga muvofiq ishlaydi. Axloqiy chiqindilarni utilizatsiya qilish va qayta ishlashga ustuvor ahamiyat berish orqali TUIT ekologik mas’uliyatni qo‘llab-quvvatlaydi va toza, barqaror kampusga hissa qo‘shadi (https://tuit.uz/en/recycling-program).
TUIT bir martalik ishlatiladigan buyumlar, ayniqsa ovqatlanish joylarida foydalanishni minimallashtirish bo‘yicha siyosatga ega. Universitet talabalar oshxonalari va ovqatlanish joylarida bir martalik plastik yoki bir martalik idishlardan foydalanishni taqiqlash orqali plastik idishlarga bo‘lgan ehtiyojni kamaytirishga qaratilgan choralarni amalga oshirgan. Buning o‘rniga, universitet chinni va shisha idishlar kabi yanada barqaror alternativalardan foydalanishni rag‘batlantiradi (https://tuit.uz/en/recycling-program).
Ushbu siyosatlar tashqi xizmatlar va ta’minot zanjirini ham qamrab oladi, bu esa pudratchilar va yetkazib beruvchilarning shunga o‘xshash barqaror amaliyotlarga rioya qilishini ta’minlaydi. Qayta foydalaniladigan va ekologik toza materiallardan foydalanishga ustuvorlik berish orqali TUIT chiqindilarni va ekologik ta’sirni kamaytirishga intiladi hamda o‘z hamjamiyatida ekologik jihatdan ongli amaliyotlarni ilgari suradi (https://tuit.uz/en/recycling-program).
TUIT o‘zining barqarorlik siyosatini tashqi xizmatlar va ta’minot zanjiriga, jumladan, uskunalar, kantselyariya mahsulotlari va qurilish shartnomalarining yetkazib beruvchilariga ham tatbiq etadi. Universitet pudratchilar va yetkazib beruvchilarning ekologik standartlarga rioya qilishini ta’minlaydi, bu esa bir martalik buyumlar iste’molini minimallashtirish va barqaror materiallar va amaliyotlarga ustuvorlik berishni o‘z ichiga oladi (https://tuit.uz/en/sustainable-procurement-policy).
Masalan, yetkazib beruvchilarga qayta foydalanish mumkin bo‘lgan yoki ekologik toza materiallardan tayyorlangan mahsulotlar yetkazib berishni tavsiya etiladi, qurilish pudratchilaridan esa chiqindilarni kamaytirish va energiya tejaydigan materiallardan foydalanish kabi barqaror qurilish standartlariga rioya qilish talab etiladi. Bu yondashuv universitetning barqarorlik harakatlari barcha faoliyatlarida, jumladan, tashqi hamkorlik va ta’minot zanjirlarida izchil bo‘lishini ta’minlaydi (https://tuit.uz/en/sustainable-procurement-policy).

Университет признаёт, что его закупочные решения имеют экономические, социальные и экологические последствия, и рассматривает это как возможность осуществлять закупки товаров и услуг ответственно и устойчиво. Эта политика отражает обязательства, изложенные в Политике устойчивого развития университета, и направлена на интеграцию экологических и социально-экономических аспектов на всех этапах закупок.
Этот документ определяет подход университета к устойчивым закупкам и служит руководством для внутренних закупщиков, а также для текущих и потенциальных поставщиков и субподрядчиков. ТАТУ поощряет своих поставщиков и субподрядчиков управлять экологическими и социальными последствиями своей хозяйственной деятельности (https://tuit.uz/en/sustainable-procurement-policy).
ТАТУ применяет комплексный подход к утилизации отходов, особенно опасных материалов. Университет придерживается политики, обеспечивающей безопасное и ответственное управление опасными отходами, сводя к минимуму их воздействие на окружающую среду и здоровье человека. Это часть более широкой инициативы по устойчивому развитию, включающей программу переработки и меры по энергосбережению (https://tuit.uz/en/recycling-program).
Университет отслеживает и измеряет количество отходов, направляемых на полигоны и на переработку, стремясь снизить объёмы отходов и увеличить долю переработки. Регулярные отчёты по управлению отходами помогают выявлять области для улучшения и отслеживать прогресс. ТАТУ также внедряет экологически ответственные закупочные практики, чтобы гарантировать, что используемые материалы соответствуют целям по сокращению отходов. Отдавая приоритет этичной утилизации отходов и переработке, университет способствует охране окружающей среды и созданию более чистого и устойчивого кампуса (https://tuit.uz/en/recycling-program).
ТАТУ применяет политику по снижению использования одноразовых предметов, особенно в столовых и кафе. Университет ввёл меры по отказу от использования одноразовых пластиковых контейнеров и посуды в студенческих столовых. Вместо этого поощряется использование более устойчивых альтернатив, таких как фарфор и стекло (https://tuit.uz/en/recycling-program).
Эта политика распространяется также на аутсорсинговые услуги и цепочку поставок, требуя от подрядчиков и поставщиков соблюдения аналогичных принципов устойчивого развития. Приоритет отдаётся многоразовым и экологически чистым материалам, что помогает ТАТУ снижать объём отходов и экологическое воздействие, способствуя распространению экодружественных практик среди университетского сообщества (https://tuit.uz/en/recycling-program).
ТАТУ распространяет политику устойчивого развития на аутсорсинговые услуги и цепочку поставок, включая поставщиков оборудования, канцелярских товаров и строительных подрядчиков. Университет требует от подрядчиков соблюдения экологических стандартов, включая минимизацию использования одноразовых предметов и приоритет устойчивым материалам и методам (https://tuit.uz/en/sustainable-procurement-policy).
Например, поставщикам рекомендуется предоставлять продукцию, пригодную для многократного использования или изготовленную из экологически чистых материалов, а строительные подрядчики обязаны соблюдать стандарты устойчивого строительства, такие как сокращение отходов и использование энергоэффективных материалов. Такой подход обеспечивает согласованность усилий университета в области устойчивого развития во всех операционных сферах, включая внешние партнёрства и цепочки поставок (https://tuit.uz/en/sustainable-procurement-policy).