Shaxobiddinov Alisher Shopatxiddinovich
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “Registrator ofisi” (keyingi oʻrinlarda – Ofis deb yuritiladi) talabalarga akademik (transkript) va boshqa turdagi ma’lumotnomalarni, turli xil buyruqlardan ko‘chirmalar, universitet va fakultetlar haqidagi, ta’lim yo‘nalishlari va shakllari haqidagi ma’lumotnomalarni taqdim etish, talabalarga diplom (dublikat) chop qilib berish jarayoni bilan bog‘liq ishlarni tashkil etish, axborot tizimlariga talabalarni ro‘yxatga qo‘yish, elektron diplomlarni tasdiqlash, talabalarga maslahatlar va savollarga javoblar berish va shuningdek, talabalarga turli xildagi boshqa xizmatlarni koʻrsatish kabi vazifalarni amalga oshiruvchi tarkibiy tuzilma hisoblanadi.
Ofis oʻz faoliyatini Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonuni, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Farmon, qaror va farmoyishlari, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlari, Oʻzbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha Davlat komissiyasi bayonlari, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining Hayʼat qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalari vazirligi Kuzatuv kengashining qarorlari, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri va Raqamli texnologiyalari vazirining buyruqlari, universitet Nizomi, Kengashi qarorlari, universitet rektorining buyruqlari hamda boshqa normativ-huquqiy va lokal hujjatlar, shuningdek, Registrator ofisi Nizomiga muvofiq olib boradi.
Ofis faoliyatiga universitet rektori tomonidan tayinlanadigan va lavozimidan ozod etiladigan Ofis boshlig‘i rahbarlik qiladi. Ofis boshlig‘i o‘quv ishlari bo‘yicha prorektorga bo‘ysunadi hamda fakultet, kafedra, oʻquv-uslubiy boshqarma va boshqa taʼlim tuzilmalari bilan hamkorlikda ishlaydi.
Registrator ofisi tarkibi
Registrator ofisida 1 nafar ofis boshlig‘i, 2 nafar bo‘lim boshliqlari va 14 nafar yetakchi mutaxassislar faoliyat yuritadilar.
Registrator ofisi tarkibida Xizmat ko‘rsatish bo‘limi (Front office) va Ma’lumotlar bazasi bo‘limi (Back office) faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Xizmat koʻrsatish boʻlimi (Front office)
Xizmat koʻrsatish boʻlimi (Front office) Registrator ofisi boshlig‘i ish joyida boʻlmaganida (mehnat ta’tili, xizmat safari va boshqalar) uning lavozim vazifalarini vaqtinchalik bajaradi.
Xizmat koʻrsatish boʻlimiga (Front office) talabalarning elektron platformalardan samarali foydalanishiga koʻmaklashish. Ularga buxgalteriya va marketing xizmatlari koʻrsatish, professor-oʻqituvchilar va talabalarga tizimga oid tegishli maslahatlar berish, “HEMIS”, “LMS” taʼlim platformalari va idoralararo yagona elektron hujjat aylanish “ijro.gov.uz” tizimidan foydalanish va ijrosini taʼminlash, oliy taʼlim tashkilotlariga oʻqishga qabul qilish, talabalar oʻqishini koʻchirish, qayta tiklash va oʻqishdan chetlashtirish tartibi toʻgʻrisidagi nizomlarga asosan universitetning elektron taʼlim platformasi orqali talabalar harakatini tashkil qilish (oʻqishini koʻchirish, akademik taʼtilga chiqarish va qaytarish, oʻqishini tiklash) va boshqa vazifalar yuklatilgan.
Ma’lumotlar bazasi bo‘limi (Back office)
Maʼlumotlar bazasi boʻlimiga (Back office) talabalarga tegishli boʻlgan statistik maʼlumotlarni yuritish hamda “HEMIS” axborot tizimiga toʻgʻri kiritilishini nazorat qilish, talabalar hujjatlarini yuritish va saqlash jarayonini muvofiqlashtirish, “HEMIS”, “LMS” taʼlim platformalari va idoralararo yagona elektron hujjat aylanish “ijro.gov.uz” tizimidan foydalanish va ijrosini taʼminlash, oliy taʼlim tashkilotlariga oʻqishga qabul qilingan, oʻqishini koʻchirgan, qayta tiklagan va oʻqishdan chetlashgan talabalar harakatini elektron taʼlim platformasi orqali tahlil qilish va umumlashtirish ishlarini analga oshirish va boshqa vazifalar  yuklatilgan.

Шахобиддинов Алишер Шопатиддинович
Офис регистратора Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (далее — Офис) является структурным подразделением, ответственным за предоставление студентам академических справок (транскриптов) и других видов справок, копий различных приказов, информации об университете, факультетах, направлениях и формах обучения. Офис организует процесс печати дипломов (включая дубликаты), регистрацию студентов в информационных системах, подтверждение электронных дипломов, а также предоставляет консультации и различные услуги студентам.
Офис осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, Законом "Об образовании", указами и распоряжениями Президента, решениями Кабинета Министров, протоколами Государственной приёмной комиссии, решениями Министерства высшего образования, науки и инноваций, постановлениями Наблюдательного совета Министерства цифровых технологий, приказами министра и ректора университета, уставом университета, решениями Совета университета, а также другими нормативными актами и локальными документами, включая Положение об Офисе регистратора.
Офисом руководит начальник, назначаемый и освобождаемый от должности ректором университета. Начальник подчиняется проректору по учебной работе и работает в сотрудничестве с факультетами, кафедрами, учебно-методическим управлением и другими образовательными структурами.
Структура Офиса регистратора
В офисе работают 1 начальник, 2 заведующих отделами и 14 ведущих специалистов.
В структуре офиса функционируют два подразделения: Фронт-офис (служба поддержки студентов) и Бэк-офис (отдел базы данных).
Фронт-офис (служба поддержки студентов)
Фронт-офис исполняет обязанности начальника Офиса регистратора в его отсутствие (отпуск, командировка и т.д.).
Отдел оказывает помощь студентам в эффективном использовании электронных платформ, предоставляет бухгалтерские и маркетинговые услуги, консультирует преподавателей и студентов по вопросам работы систем, обеспечивает использование и выполнение задач через платформы HEMIS, LMS и межведомственную электронную систему документооборота “ijro.gov.uz”. Также осуществляет управление студенческим движением (переводы, академические отпуска, восстановления, отчисления) через электронную образовательную платформу университета в соответствии с действующими нормативами.
Бэк-офис (отдел базы данных)
Бэк-офис отвечает за ведение статистических данных по студентам и их корректный ввод в информационную систему HEMIS. Он координирует ведение и хранение студенческой документации, обеспечивает использование и выполнение задач через платформы HEMIS, LMS и систему “ijro.gov.uz”, анализирует и обобщает информацию о студенческом движении (прием, перевод, восстановление, отчисление) через электронную платформу университета.