Xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlaridan o‘qishni ko‘chirishning yangi tartibi tasdiqlandi
• Xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlaridan o‘qishni ko‘chirishning yangi tartibi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2026-yil 11-iyundagi 299-son qarori bilan “Xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlaridan talabalar o‘qishini davlat oliy ta’lim tashkilotlariga ko‘chirish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti” tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlari talabalari o‘qishini davlat oliy ta’lim tashkilotlariga ko‘chirish uchun hujjat topshirganda, ularning chet tili va umumta’lim fanlari bo‘yicha milliy yoki xalqaro sertifikatlari inobatga olinadi hamda talabgorlarga tegishli fanlardan tabaqalashtirilgan yoki maksimal ball beriladi.
O‘qishni ko‘chirish uchun ariza qanday topshiriladi?
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali (my.gov.uz);
Bilim va malakalarni baholash agentligining maxsus platformasi orqali (my.uzbmb.uz);
Davlat xizmatlari markazlari orqali.
Muddatlar:
Ariza topshirish — har yili 15-iyuldan 5-avgustgacha;
Arizalarni ko‘rib chiqish — har yili 15-iyuldan 6-avgustgacha;
Imtihonlar — har yili avgust oyi davomida o‘tkaziladi.
To‘lov miqdori: bazaviy hisoblash miqdorining 0,5 baravari (0,5 BHM).
Qo‘shimcha imtiyozlar: mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlariga o‘qishini ko‘chirayotgan, chet tili va umumta’lim fanlari bo‘yicha milliy yoki xalqaro sertifikatga ega talabgorlarga tegishli fanlardan tabaqalashtirilgan yoki maksimal ball beriladi.
Natijalarni olish: imtihon natijalari my.uzbmb.uz platformasi orqali sinovlar yakunlanganidan so‘ng bir hafta ichida e’lon qilinadi.

Утвержден новый порядок перевода из зарубежных и негосударственных высших учебных заведений
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 июня 2026 г. № 299 утвержден «Постановление об оказании государственных услуг по переводу студентов из зарубежных и негосударственных высших учебных заведений в государственные высшие учебные заведения».
Согласно постановлению, при подаче студентами зарубежных и негосударственных высших учебных заведений документов о переводе в государственные высшие учебные заведения учитываются их национальные или международные сертификаты по иностранным языкам и общеобразовательным предметам, а также выставляется оценочный или максимальный балл по соответствующим предметам.
Как подать заявление о переводе?
Через Единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz);
Через специальную платформу Агентства по оценке знаний и квалификаций (my.uzbmb.uz);
Через центры обслуживания населения.
Сроки:
Приём заявок — с 15 июля по 5 августа каждого года;
Рассмотрение заявок — с 15 июля по 6 августа каждого года;
Экзамены — проводятся ежегодно в августе.
Сбор: 0,5 от базовой суммы расчёта (0,5 BHM).
Дополнительные преимущества: абитуриенты, переходящие на смежные и соответствующие направления обучения, имеющие национальные или международные сертификаты по иностранным языкам и общеобразовательным предметам, получают дифференцированный или максимальный балл по соответствующим предметам.
Получение результатов: результаты экзаменов объявляются в течение недели после их окончания на платформе my.uzbmb.uz.