Bugun, 15-aprel kuni O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Oʻzbekiston-Tojikiston oliy taʼlim muassasalari rektorlarining II forumi start oldi.
“2030-yil: O‘zbekiston va Tojikistonda oliy ta’lim va ilm-fanni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusidagi anjumanda Tojikiston Respublikasi Ta’lim va fan vaziri Rahim Saidzoda boshchiligida tashrif buyurgan 30 ga yaqin nufuzli oliy ta’lim muassasalari rektorlaridan iborat delegatsiya va Oʻzbekiston tomonidan esa 50 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar masʼullari qatnashmoqda.
Forumda mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari bilan Tojikiston universitetlari oʻrtasida integratsiyani yo‘lga qoʻyish, professor-o‘qituvchi va talabalar almashinuvi, o‘zaro o‘quv jarayonlarini tashkil qilish, ta’lim sifatini oshirish, tajriba almashish, stajirovka o‘tash, malaka oshirish va ilmiy faoliyatdagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilinmoqda.
Xalqaro anjumanni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov kirish so‘zi bilan ochib, so‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasida hamkorlikda amalga oshirilayotgan ishlar va ularning salmoqli natijalariga to‘xtaldi.

Сегодня, 15 апреля, под эгидой Министерства высшего образования, науки и инноваций Узбекистана стартовал II Форум ректоров вузов Узбекистана и Таджикистана в Ташкентском государственном экономическом университете.
В конференции «2030 год: приоритеты развития высшего образования и науки в Узбекистане и Таджикистане» приняли участие ректоры 30 престижных высших учебных заведений во главе с министром образования и науки Республики Таджикистан Рахимом Саидзодой. Делегацию Узбекистана представляют более 50 руководителей высших учебных заведений, руководителей министерств и ведомств.
На форуме обсуждаются интеграция между высшими учебными заведениями нашей страны и вузами Таджикистана, академическая мобильность профессорско-преподавательского состава, организация процессов взаимного обучения, повышение качества образования, обмен опытом, стажировки, вопросы развития профессиональных кадров. Обсуждается также развитие и сотрудничество в научной деятельности.
Министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов выступил со вступительной речью и рассказал о работе, проведенной двумя странами за последние годы, и о значительных результатах этой работы.