Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida sun’iy intellekt yo‘nalishida “Computer Vision AI Challenge” xakatoni g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Xakatonga Toshkent shahri va O‘zbekistonning turli viloyatlaridan 300 ga yaqin ishtirokchilar ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ulardan 200 ga yaqini xakatonda ishtirok etish uchun saralab olindi.
Xakatonning asosiy mavzusi — kompyuterni ko‘rish. Kompyuterni ko‘rish — bu sun’iy intellekt sohasi bo‘lib, u kompyuterlarga vizual dunyoni sharhlash va tushunishni o‘rgatadi. Raqamli kamera tasvirlari, video va chuqur o‘rganish modellari yordamida kompyuter obyektlarni aniqlaydi va tasniflaydi.
Har bir jamoa 3 kishidan iborat bo‘lib, xakatonda ishtirokchilar 2 kun ichida kompyuter ko‘rish texnologiyalari asosida raqamli mahsulot yaratishlari kerak bo‘ladi.
Xakatonda ishtirok etish orqali tanlov ishtirokchilari o‘z loyihasini amalga oshirish va axborot texnologiyalari bo‘yicha mutaxassislar yordamida minimal hayotiy mahsulotni ishlab chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

СОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ НАГРАЖДЕНИЯ ПОБЕДИТЕЛЯ “COMPUTER VISION AI CHALLENGE”.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми состоялась церемония награждения победителей хакатона «Computer Vision AI Challenge» в области искусственного интеллекта.
На хакатон зарегистрировались около 300 участников из города Ташкента и различных регионов Узбекистана, из них около 200 были отобраны для участия в хакатоне.
Основная тема хакатона — компьютерное зрение. Компьютерное зрение — это область искусственного интеллекта, которая учит компьютеры интерпретировать и понимать визуальный мир. Используя изображения с цифровых камер, видео и модели глубокого обучения, компьютер обнаруживает и классифицирует объекты. Каждая команда состоит из 3 человек, и участникам хакатона предстоит в течение 2 дней создать цифровой продукт на основе технологий компьютерного зрения.
Участвуя в хакатоне, участники получат возможность реализовать свой проект и разработать минимально жизнеспособный продукт с помощью IT-специалистов.
По окончании хакатона команды-победители будут награждены ценными призами.
- 1-е место в команде AKIRA — Автоматизация сортировки мусора с использованием компьютерного зрения и искусственного интеллекта