Hukumat qarori (290-son, 02.05.2025 y.) bilan 2025-yil 15-maydan "Work and travel" xalqaro dasturlari doirasida ishlash va sayohat qilish uchun xorijiy davlatlarga borish va kelish hamda boshqa xarajatlarni qoplash maqsadida talaba yoshlarga ssuda ajratish tartibi joriy etiladi.
☑️ Mazkur davlatlarga Yevropa Ittifoqi davlatlari, Janubiy Koreya, Yaponiya, Buyuk Britaniya, AQSH, Kanada, Avstraliya, Yangi Zelandiya kiritilgan.
Har yili 2 000 nafargacha talaba yoshlarga BHMning 40 baravari miqdorida ssuda ajratiladi.
Ssuda ajratish haqidagi arizalar davlat xizmatlari markazi yoki YAIDXP (my.gov.uz) orqali qabul qilinadi.
✅ Ariza beruvchi quyidagi xujjatlarni ilova qiladi:
🟢xorijiy davlatdagi ish beruvchi bilan ariza beruvchi o‘rtasida tuzilgan mehnat shartnomasi;
🟢ariza beruvchi tomonidan ssuda qaytarilmaganda, ushbu mablag‘larni qaytarish majburiyatini o‘z zimmasiga oluvchi kafil jismoniy shaxsning so‘nggi 12 oylik ish haqi to‘g‘risida ma’lumot va qarz shartnomasi bo‘yicha kafil bo‘lishga rozilik arizasi (agar mavjud bo‘lsa);
🟢Talaba ajratilgan ssudani xorijiy davlatdan kelganidan so‘ng 1 oy muddatda qaytarish majburiyatini oladi.
🟢1 kalendar yil davomida 2 000 nafar ariza beruvchiga ssuda ajratish ma’qullangandan so‘ng ariza qabul qilish to‘xtatiladi.
🟢Ssuda ajratilgunga qadar, biroq ketma-ketligi bo‘yicha ssuda ajratilgan ariza beruvchilardan keyin ariza topshirgan shaxslar keyingi yil uchun ro‘yxatga qo‘yilmaydi hamda kelgusi yilda qaytadan murojaat qiladi.

В соответствии с постановлением правительства (№290 от 02.05.2025 г.), с 15 мая 2025 года вводится порядок предоставления ссуды молодёжи-студентам для покрытия расходов на поездки за границу в рамках международных программ "Work and Travel", включая выезд и возвращение, а также другие сопутствующие расходы.
☑️ В список стран входят государства Европейского союза, Южная Корея, Япония, Великобритания, США, Канада, Австралия и Новая Зеландия.
Ежегодно до 2 000 студентов смогут получить ссуду в размере 40-кратного размера базовой расчетной величины (БРВ).
Заявления на предоставление ссуды принимаются через центры государственных услуг или Единую интерактивную государственную службу (my.gov.uz).
✅ К заявлению необходимо приложить следующие документы:
🟢 Трудовой договор, заключённый между заявителем и работодателем в иностранном государстве;
🟢 Справка о доходах за последние 12 месяцев и заявление о согласии стать поручителем по договору займа от физического лица, готового взять на себя обязательства по возврату средств в случае невозврата ссуды заявителем (если есть);
🟢 Обязательство студента вернуть предоставленную ссуду в течение 1 месяца после возвращения из иностранного государства.
🟢 После одобрения 2 000 заявок в течение календарного года приём заявлений прекращается.
🟢 Лица, подавшие заявление после исчерпания лимита ссуд на текущий год, не переносятся в очередь на следующий год и должны подавать новое заявление в следующем году.