Sun’iy intellekt – odamlarning ishini yengillashtiradi, bir qator kasblar o‘rniga yangilari paydo bo‘ladi, lekin u tobora aqlli bo‘lib borishi bilan, vaqti kelib tahdidga aylanishi mumkinligini ham istisno qilib bo‘lmaydi, deydi Texas universitetida sun’iy intellekt bo‘yicha doktoranturada o‘qiyotgan Anvar Zohidov.
🧠 Sun’iy intellekt – bugunning eng qudratli vositasi. Va bu vosita ustida ilmiy ish olib borayotganlar orasida bir o‘zbekistonlik ham bor. Anvar Zohidov – yosh olim, AQShning Dallas okrugidagi Texas universitetida sun’iy intellekt bo‘yicha PhD talabasi va shu yo‘nalishda talabalarga dars beradi.
🏛 Anvar Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetini tugatgach, Fransiya hukumati grantini yutib, Nitssadagi Côte d'Azur universitetida magistratura bosqichini tamomlagan. U yerda alsgeymer kasalligiga oid ilmiy tadqiqotda qatnashib, sun’iy intellekt yordamida ish jarayonini 80 foizga tezlashtirishga muvaffaq bo‘lgan.
Yosh mutaxassis Kun.uz bilan suhbatda o‘z karerasi, zamonaviy ilm-fanning eng old chizig‘ida nima bo‘layotgani, sun’iy intellekt insoniyat hayotini qanday o‘zgartirishi mumkinligi haqida gapirib berdi. (https://www.youtube.com/watch?v=EDWK6saOgrM)

Искусственный интеллект облегчает работу людей, заменяя ряд профессий новыми, но нельзя исключать, что, становясь всё более интеллектуальным, он может в конечном итоге стать угрозой, считает Анвар Зохидов, докторант Техасского университета в области искусственного интеллекта.
🧠 Искусственный интеллект — мощнейший инструмент сегодня. И среди тех, кто занимается научными исследованиями этого инструмента, есть и узбек. Анвар Зохидов — молодой учёный, аспирант Техасского университета в Далласе (США) в области искусственного интеллекта, преподаёт в этой области.
🏛 Окончив Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий, Анвар выиграл грант французского правительства и поступил в магистратуру Университета Лазурного берега в Ницце. Там он участвовал в научном исследовании болезни Альцгеймера и сумел ускорить рабочий процесс на 80 процентов с помощью искусственного интеллекта.
В интервью Kun.uz молодой специалист рассказал о своей карьере, о том, что происходит на переднем крае современной науки, и о том, как искусственный интеллект может изменить жизнь человека. (https://www.youtube.com/watch?v=EDWK6saOgrM)