Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori B.Maxkamov tomonidan universitetda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar, turar joylar holati hamda 2025/2026-o‘quv yili kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik jarayonlari joyida o‘rganildi.
Tashrif davomida universitet hududidagi talabalar turar joylarining holati, o‘quv binolarida mavjud isitish tizimlarining ishlash samaradorligi, energiya ta’minoti hamda xavfsizlik masalalari bilan bir qatorda, dars jarayonining uzluksiz va sifatli tashkil etilishi holati batafsil o‘rganildi va ko‘zdan kechirildi.
Ko‘zdan kechirish yakunlari bo‘yicha aniqlangan kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etish, ayniqsa sovuq ob-havo sharoitida o‘quv va yashash binolarida qulay, issiq hamda xavfsiz muhitni ta’minlash yuzasidan rektor tomonidan aniq topshiriq va ko‘rsatmalar berildi. Belgilangan vazifalarning ijrosi mas’ullar zimmasiga yuklatilib, ularning bajarilishi doimiy nazoratga olinishi qayd etildi.
Ushbu chora-tadbirlar talabalarning qish mavsumida ham sifatli ta’lim olishi, xavfsiz va qulay sharoitlarda yashashi hamda ta’lim jarayonining uzluksizligini ta’minlashga qaratilgani bilan muhim ahamiyat kasb etadi.

Ректор ознакомился с условиями, созданными для студентов, и состоянием подготовки к осенне-зимнему семестру.
• Ректор ознакомился с условиями, созданными для студентов, и состоянием подготовки к осенне-зимнему семестру.
Ректор Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми, Б. Махкамов, осмотрел условия, созданные для студентов в университете, состояние общежитий и процессы подготовки к осенне-зимнему семестру 2025/2026 учебного года на территории кампуса.
В ходе осмотра подробно изучено и рассмотрено состояние студенческих общежитий на территории университета, эффективность систем отопления в учебных корпусах, вопросы энергоснабжения и безопасности, а также бесперебойная и качественная организация учебного процесса.
По результатам осмотра ректор дал четкие указания и инструкции по оперативному устранению выявленных недостатков, особенно в условиях холодной погоды, для обеспечения комфортной, теплой и безопасной обстановки в учебных и жилых зданиях. Отмечено, что выполнение поставленных задач доверено ответственным лицам, а их выполнение постоянно контролируется.
Эти меры важны, поскольку они направлены на обеспечение качественного образования для учащихся, безопасных и комфортных условий проживания, а также на обеспечение непрерывности образовательного процесса даже в зимний период.