“O‘zbektelekom” AK va TATU hamkorligida “Zamonaviy mobil aloqa tarmoqlari” o‘quv kursi dasturini ishlab chiqish
• “O‘zbektelekom” AK va TATU hamkorligida “Zamonaviy mobil aloqa tarmoqlari” o‘quv kursi dasturini ishlab chiqish
“O‘zbektelekom”AK va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasida 2024-yil 10-sentabrda tuzilgan 17-son Hamkorlik Shartnomasiga muvofiq IT-mutaxassislar malakasini oshirish borasidagi o‘zaro manfaatli ishlarni davom ettirish maqsadida Kompaniyaning “Technical Maintenance and Skiils Hub” filiali (Filial) mutaxassis xodimlari hamda Universitetning Radio va mobil aloqa fakulteti Mobil aloqa texnologiyalari kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan hamkorlikda “Zamonaviy mobil aloqa tarmoqlari” mavzusidagi o‘quv kursi dasturi ishlab chiqildi.
Mazkur o‘quv kursi Mobil aloqa texnologiyalari kafedra mudiri, PhD A.Xayrullayev rahbarligida, kafedra katta o‘qituvchisi, o‘qituvchi-trener sifatida PhD. K.Votinov hamda kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan 2026-yilning 1-4-iyun kunlari tashkil etildi.
O‘quv kursi yakunida ishtirokchilar zamonaviy mobil aloqa tarmoqlariga oid dolzarb nazariy va amaliy bilimlarni egallab, o‘z kasbiy kompetensiyalarini yanada rivojlantirdilar hamda kurs dasturini muvaffaqiyatli tamomladilar. Mazkur tashabbus TATU va “O‘zbektelekom” AK o‘rtasidagi samarali hamkorlikning amaliy natijasi bo‘lib, kelgusida telekommunikatsiya sohasi uchun malakali mutaxassislar tayyorlash va o‘zaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В соответствии с Соглашением о сотрудничестве № 17, заключенным 10 сентября 2024 года между АО «Узбектелеком» и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада аль- Хоразмий, в целях продолжения взаимовыгодной работы по повышению квалификации IT-специалистов, филиал компании «Центр технического обслуживания и повышения квалификации» (Филиал) и профессора и преподаватели кафедры технологий мобильной связи факультета радио- и мобильной связи университета разработали учебную программу по теме «Современные сети мобильной связи».
Данная учебная программа была организована 1-4 июня 2026 года под руководством заведующего кафедрой технологий мобильной связи, кандидата наук А. Хайруллаева, в качестве старшего преподавателя кафедры, преподавателя-тренера, кандидата наук. К. Вотинов и профессора и преподаватели кафедры.
По завершении курса участники получили актуальные теоретические и практические знания о современных сетях мобильной связи, повысили свою профессиональную квалификацию и успешно завершили программу курса. Эта инициатива является практическим результатом плодотворного сотрудничества между ТУИТ и АО «Узбектелеком», что послужит подготовке квалифицированных специалистов для телекоммуникационной отрасли и дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества в будущем.