Tadbirda universitet tomonidan Fizika kafedrasi professori E.Z.Imamov (Online), “Ma’lumot uzatish tarmoqlari va tizimlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari X.E.Xujamatov (Online), D.T.Hasanov (Online), Y.N.Reypnazarov, N.M.Axmedov va A.P.Lazarevlar ishtirok etishmoqda.
Uchrashuv rejasiga kiritilgan texnik trening bir hafta davom etib, unda Italiyaning Politecnico di Torino (POLITO), Portugaliyaning Universidade de Evora (EVORA) va Ispaniyaning Universidad Politecnica De Madrid (UPM) kabi Evropa universitetlari professorlari quyidagi modular bo‘yicha ma’ruzalar olib borishmoqda:
- PV asosidagi quyosh energiyasi tizimlari;
- CSP asosidagi quyosh energiyasi tizimlari;
- Energiyani saqlash usullari va qurilmalari;
- Sanoatning texnologik o‘lchovlari va asboblari;
- Quyosh issiqlik qurilmalari va tizimlari.
Trening DEBSEUz loyihasi doirasida tashkil etiladigan yo‘nalishlar bo‘yicha bo‘lajak bakalav talabalariga asosiy bilimlarni berish uchun eng muhim nazariy mavzularga qaratilgan. Bundan tashqari, treningda ko‘nikma va malakalarni oshirish uchun amaliyotlar, laboratoriyalar, guruh loyihalari bilan eng qiziqarli ta’lim yondashuvlari taqdim etilgan.
Uchrashuvning ikkinchi kunida loyihaning quyidagi masalalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan majlis bo‘lib o‘tdi:
- Mavjud o‘quv dasturlarini tahlil qilish;
- Loyiha natijalarini joriy qilish tahlili;
- Loyiha doirasidagi milliy konferensiyaga tayyorgarlik;
- Laboratoriya qurilmalarini xarid qilish;
- Sifatni ta’minlash va tashqi sifat mutaxassisini jalb qilish.
Shuningdek, uchrashuv doirasida ikkita laboratoriyaga (POLITOdagi quyosh PV laboratoriyasi va Akkumulyatorlar texnologiyasi laboratoriyasi) tashrif buyurish, shuningdek POLITOda ishlaydigan talabalar jamoasi (Avtomobil poygasi jamoasi) uchun kovorking maydoniga tashrif buyurish ham rejalashtirilgan.

В эти дни в Турине, Италия, на базе Туринского политехнического университета пройдет Первая техническая стажировка и проектная встреча участников международного проекта «Разработка Целевой образовательной программы для бакалавров солнечной энергетики в Узбекистане (DEBSEUZ)» в рамках проекта Erasmus+ CBHE.
В мероприятии принимают участие профессор кафедры физики Е.З. Имамов (Онлайн), преподаватели кафедры «Сети и системы передачи данных» Х.Э. Хужаматов (Online), Д.Т. Хасанов (Online), Е.Н. Репназаров, Н.М. Ахмедов и А.П. Лазарев.
Техническое обучение, включенное в график встреч, длится неделю, в течение которой преподают профессора из европейских университетов, таких как Итальянский Политехнический университет Турина (POLITO), Португальский Университет Эворы (EVORA) и Испанский Политехнический Университет Мадрида (UPM) лекции по следующим модулям:
- Солнечные энергетические системы на базе PV;
- Солнечные энергетические системы на базе CSP;
- Способы и устройства накопления энергии;
- Технологические меры и средства промышленности;
- Солнечные тепловые устройства и системы.
Обучение ориентировано на наиболее важные теоретические темы для предоставления базовых знаний будущим студентам бакалавриата по направлениям, организованным в рамках проекта DEBSEUz. Кроме того, обучение предлагает самые интересные образовательные подходы с практиками, лабораториями и групповыми проектами для повышения навыков и компетенций.
Во второй день состоялась встреча, на которой обсуждались следующие вопросы проекта:
- Анализ существующих образовательных программ;
- Анализ распространения результатов проекта;
- Подготовка к национальной конференции в рамках проекта;
- Закупка лабораторного оборудования;
- Обеспечение качества и привлечение внешнего эксперта по качеству.
Также в рамках встречи планируется посещение двух лабораторий (Лаборатории солнечных фотоэлектрических систем и Лаборатории аккумуляторных технологий в POLITO), а также посещение коворкинга студенческой команды, работающей в POLITO (Auto Racing Team).