Loyiha rejasida belgilangan vazifalarni bajarish maqsadida loyiha doirasida shu yilning 20-21 sentyabr kunlari Farg‘ona politexnika institutida “Staff training in solar energy: technologies, methods and tools” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi. Ushbu konferensiya O‘zbekiston va boshqa bir qator davlatlardan quyosh energetikasi bo‘yicha ko‘p yillik tajribaga ega, yuqori ilmiy tadqiqot natijalariga erishgan yetuk olimlarni ushbu sohadagi mavjud muammolar va ularning yechimlari yuzasidan o‘rtoqlashish maqsadida bir joyga to‘pladi. Ushbu konferensiyani tashkil etishdan asosiy maqsad O‘zbekistonda quyosh energiyasi bo‘yicha kadrlar tayyorlashning ayni vaqtdagi holati, texnologiyalari, usullari va vositalari bo‘yicha takliflarni o‘rganish va oliy ta’lim sohasida ulani tadbiq etishdan iborat. Bunda nafaqat oliy ta’lim muassasalaridan olimlar, balki soha korxonalaridan yetakchi mutaxassislar ham jalb etildi hamda sohada bugungi kunda quyosh energiyasi bo‘yicha mutaxassislarga bo‘lgan asosiy talab va takliflar o‘rganildi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, DEBSEUz loyihasi doirasida tashkil etilgan ushbu xalqaro konferensiyaga 100 dan ortiq maqolalar kelib tushgan. Xususan, barcha hamkor oliy ta’lim muassasalaridan ham maqolalar topshirilgan. Bu esa O‘zbekistonda bugungi kunda quyosh energiyasi va ushbu sohada kadrlar tayyorlash masalalari dolzarb masalalarga aylanib ulgurganligini isboti sifatida ko‘rish mumkin.
Konferensiya yuqori saviyada tashkil etilib, qizg‘in bahs va munozaralarga boy bo‘ldi. Buni DEBSEUz loyihasi doirasida erishilgan asosiy yutuqlardan biri bo‘ldi deb hisoblash mumkin.

В целях реализации задач, определенных в плане проекта, в 20-21 сентября текущего года была организована международная научно-практическая конференция на тему «Staff training in solar energy: technologies, methods and tools» в Ферганском политехническом институте. Данная конференция собрала ведущих ученых Узбекистана и ряда других стран, имеющих многолетний опыт работы в солнечной энергетике и добившихся высоких результатов научных исследований, с целью поделиться существующими проблемами в этой области и их решениями. Основной целью организации данной конференции является изучение современной ситуации, технологий, методов и инструментов обучения солнечной энергетике в Узбекистане и их применение в сфере высшего образования. К этому были привлечены не только ученые вузов, но и ведущие специалисты предприятий отрасли, а сегодня на местах изучаются основные потребности и предложения специалистов солнечной энергетики.
Следует отметить, что на данную международную конференцию, организованную в рамках проекта DEBSEUz, было представлено более 100 статей. В частности, были представлены статьи от всех вузов-партнеров. Это можно рассматривать как доказательство того, что вопросы солнечной энергетики и подготовки кадров в этой сфере сегодня является актуальными в Узбекистане.
Конференция была организована на высоком уровне и была насыщена дискуссиями. Это можно считать одним из главных достижений проекта DEBSEUz.