Ko‘plab kompaniyalar xarajatlarni kamaytirish va ishlarni avtomatlashtirish uchun sun’iy intellekt tizimlarini joriy qilgan edi. Ammo amalda neyrotarmoqlar katta hisoblash quvvati va token xarajatlari sabab juda qimmatga tushayotgani ma’lum bo‘ldi.
Bundan tashqari, ko‘p hollarda natija sarflangan mablag‘ni oqlamayapti:
• Microsoft kompaniyasi ichki tizimlarda Claude Code’dan foydalanishni qisqartirmoqda — xizmat juda qimmat bo‘lib ketgani sabab ayrim litsenziyalar uchun to‘lov to‘xtatilgan;
• Uber rahbarlari Claude Code uchun ajratilgan yillik budjet aprel oyidayoq tugab bo‘lganini aytdi. Katta token xarajatlari foydalanuvchilar uchun sezilarli natija bermayapti;
• Starbucks mahsulotlarni nazorat qilish uchun ishlatilgan sun’iy intellekt tizimini yopdi — neyrotarmoq mahsulotlarni ko‘pincha adashtirgan yoki umuman aniqlay olmagan, inson xodimlar esa samaraliroq ishlagan;
• Nvidia vitse-prezidenti esa AI hisoblash xarajatlari endi uning jamoasi uchun oddiy xodimlardan ham qimmatroq bo‘lib qolganini ochiq aytdi.

Компании сокращают использование ИИ: в некоторых случаях живые сотрудники оказываются эффективнее.
Люди массово отжимают работу обратно у ИИ — компании начали сокращать нейронки или вообще отказываться от них, возвращая живых сотрудников: оказалось, что человек часто обходится дешевле и работает эффективнее.
Куча корпораций внедряла искусственный интеллект ради экономии и автоматизации, но на деле нейросети сжирают огромные бюджеты из-за цен на вычисления и токены.
При этом выхлоп далеко не всегда оправдывает такие расходы:
• Microsoft сворачивает использование Claude Code внутри компании – это слишком дорого, так что сотрудникам перестали оплачивать часть лицензий;
• Руководители Uber признались, что годовой бюджет на Claude Code улетел уже к апрелю, а огромный расход токенов не приносит внятного профита для юзеров;
• Starbucks прикрыл свою ИИ-систему для контроля товаров – нейронка постоянно путала или вообще не замечала продукты, а люди в этом деле оказались эффективнее;
• Вице-президент Nvidia открыто заявил, что расходы на ИИ-вычисления для его команды теперь обходятся дороже, чем живые сотрудники.