Грузиянинг Тбилиси шаҳарларида бўлиб ўтадиган Олий таълим муассасалари ўртасида дастурлаш бўйича Жаҳон чемпионатининг МДҲ давлатлари ўртасидаги финал босқичи юзасидан маълумот.
• Грузиянинг Тбилиси шаҳарларида бўлиб ўтадиган Олий таълим муассасалари ўртасида дастурлаш бўйича Жаҳон чемпионатининг МДҲ давлатлари ўртасидаги финал босқичи юзасидан маълумот.
2020 йилнинг 13 декабрь куни “World Finals ICPC 2020” дастурлаш бўйича Жаҳон чемпионатининг онлайн ярим финал босқичида Ўзбекистондан жами 38 та ва ТАТУнинг 10 та жамоалари иштирок этди. Ушбу мусобақанинг якуний натижаларига кўра университетнинг бир гуруҳ талабаларидан иборат “MathX” жамоаси 2021 йилнинг 3-4 апрель кунлари Россиянинг Санкт-Петербург, Латвиянинг Рига, Белоруссиянинг Минск ва Грузиянинг Тбилиси шаҳарларида бўлиб ўтадиган Олий таълим муассасалари ўртасида дастурлаш бўйича Жаҳон чемпионатининг МДҲ давлатлари ўртасидаги финал босқичида қатнашиш учун йўлланмани қўлга киритдилар.
Жаҳон чемпионатининг финал босқичида қатнашиши учун Университет жамоасига 2021 йил 25 март куни мусобақанинг Тбилиси шаҳридаги ташкилий қўмитаси №0002 сонли хат билан таклифнома йўллаган.
Бутун дунёда авж олган мураккаб эпидемиологик ҳолатни инобатга олиб мазкур мусобақага Университетнинг MathX жамоасини юбориш бўйича имкониятлар ва шарт-шароитлар тахлил қилинди. Унга кўра жамоа аъзоларининг саломатликлари ва хавфсизликларини таъминлашнинг қуйидаги асослари кўриб чиқилди:
1. Мусобақанинг Тбилиси шаҳридаги ташкилий қўмитаси билан телефон орқали суҳбатлашилганда Грузиядаги эпидемиологик ҳолат ва мазкур давлатга кириб чиқиш тартиби тўғрисида https://stopcov.ge сайти орқали маълумот олиш ва унга кўра барча ташкилий ҳаракатларни амалга ошириш кераклиги ҳақида маълумот олинди. Тбилиси шаҳридаги ташкилий қўмита иштирокчиларнинг эпидемиологик ҳолат ва карантин тартиблари ва хавфсизлиги бўйича ҳеч қандай кафолатни ўз зиммасига олмаслигини маълум қилди. Ташкилий қўмитанинг эпидемиядан ҳимоялаш бўйича энг асосий ташкилий чораси бу – аэропортдан меҳмонхонагача ва меҳмонхонадан мусобақа ташкил этиладиган биногача транспорт воситасини таъминлаш сифатида айтилди.
2. https://stopcov.ge сайтидан олинган маълумотларга асосан Грузиядаги бугунги эпидемиологик ҳолат анча салбий ва ушбу мамлакатга ташриф буюрувчилар учун алоҳида эҳтиёт чораларини кўришни тақазо этади.
3. Мазкур сайтда чегарани кесиб ўтиш процедуралари (Border crossing procedures) қисмида 2021 йил 1 февралдан Грузияга хорижий давлатлардан кириш тартиби қуйидагича белгиланган:
• Барча давлатлардан Грузияга авиа қатновлар орқали келган чет эл фуқаролари вакцина олганликлари (2 та дозада) тўғрисида расмий тасдиқлов ҳужжатини тақдим этишлари шарт;
• Грузияга фуқаролари кириши мумкин бўлган 14 мамлакат рўйхатига Ўзбекистон киритилмаган.
Дастлаб мусобақада қатнашиш учун сафар харажатларини қоплашда университет томонидан барча шароитлар яратиб берилиши бўйича жамоанинг мурабийлари билан келишиб олинди.
Аммо, Грузиянинг Тбилиси шаҳрига киришдаги карантин коидалари ва у ердаги эпидемиологик ҳолат сабабли мусобақанинг финал босқичида иштирокини таъминлаш бўйича Университетнинг “MathX” жамоаси аъзолари билан мухокама ўтказилди. Эпидемиологик вазиятни инобатга олиб жамоа аъзолари ва уларнинг мураббийлари билан биргаликда тўғри англаган ҳолда келгуси йиллардаги мусобақаларда қатнашишга келишиб олинди.
Шу ўринда Университет талабаларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлашга ва талабаларнинг ғояларини ўстириш учун шарт-шароитлар яратиб беришга доим тайёр эканлигини таъкидлаб ўтиш жоиз. Университет учун бугунги мураккаб кунларда энг устувор ва муҳим вазифалардан бири бу – профессор-ўқитувчилар ва талабаларнинг соғлигини сақлаш, ҳамда уларнинг саломатликлари учун кафолатланган таълим муҳитини таъминлаш ҳисобланади.
Грузияга кириш-чиқиш ва бу давлатдаги эпидемиологик вазият, ҳамда ўрнатилган тартиб-қоидалар ҳақида тўлиқ маълумотни https://stopcov.ge манзили орқали олиш мумкин.

13 декабря 2020 года в полуфинале Мирового чемпионата по программированию “World Finals ICPC 2020” среди вузов стран СНГ в режиме онлайн от Узбекистана принимали участие 38 команд, из них 10 из ТУИТ. По итогам этих соревнований команда студентов нашего университета “MathX” получила путевку в финальную часть турнира, который должен был пройти 3-4 апреля в Санкт-Петербурге (Россия), Риге (Лативия), Минске (Белоруссия) и Тбилиси (Грузия).
Для участия в финальной части Мирового чемпионата команде нашего университета 25 марта 2021 г. оргкомитетом в г.Тбилиси было направлено пригласительное письмо №0002. Были проанализированы возможности и условия поездки команды MathX на этот турнир с учетом сложной эпидемиологической обстановки в мире. Рассматривались следующие вопросы обеспечения здоровья и безопасности команды:
- При общении по телефону с организационным комитетом чемпионата в городе Тбилиси было определено, что о порядке въезда и выезда в Грузию можно узнать на сайте https://stopcov.ge. При этом организаторы уведомили о том, что не могут дать никаких гарантий, учитывая сложившуюся эпидемиологическую обстановку и принятые карантинные меры. Единственно – могут обеспечить транспортную перевозку участников от аэропорта до гостиницы, а также от гостиницы до здания, в котором будет проходить турнир.
- В соответствии с данными, размещенными на сайте https://stopcov.ge, ситуация с распространением коронавирусной инфекции в Грузии непростая и предполагает принятие особых мер предосторожности при въезде в эту страну.
3. На этом сайте в разделе о процедурах пересечения границы (Border crossing procedures) отмечается, что с 1 февраля 2021 года установлен следующий порядок въезда в Грузию из зарубежных стран:
- все иностранные граждане, прибывающие в Грузию через линии авиасообщения, должны представить документ, подтверждающий вакцинацию (в 2 дозах);
- В список 14 стран, гражданам которых разрешен въезд в Грузию, Узбекистан не попал.
В первую очередь, с наставниками команды были согласованы все условия покрытия университетом всех расходов, связанных с поездкой на данный турнир. С членами команды “MathX” были обсуждены вопросы обеспечения их участия в финальной части чемпионата с учетом карантинных мер и эпидемиологической обстановкой в городе Тбилиси (Грузия). Была достигнута договоренность об участии команды в данном турнире в следующем году.
В этой связи, следует отметить, что руководство Университета всегда готово создать условия для инициативных студентов, всячески поддерживает их начинания. Приоритетной и важнейшей задачей на сегодняшний день для университета является сохранение здоровья и обеспечение безопасных условий для преподавателей и студентов.
Полную информацию об эпидемиологической обстановке, порядке въезда и пребывания иностранных граждан в Грузии можно узнать на сайте https://stopcov.ge