Joriy yilning 25-29-iyul kunlari Yevropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi doirasida bajarilayotgan NICoPA (New and Innovative Cources for Precision Agriculture) loyihasi bo‘yicha Chexiya davlati CZU universitetida "Xalqaro yozgi maktab" bo‘lib o‘tdi.
Ushbu yozgi maktabda loyiha hamkorlari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, O‘zbekiston milliy universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti va Milliy taqdqiqot universitetidan professor-o‘qituvchilar va loyiha mahalliy koordinatorlari qatnashdilar.
Seminar davomida raqamli qishloq xo‘jaligini tashkil qilish tamoyillari, Chexiya tajribasi bo‘yicha qishloq xo‘jaligida ishlatiladigan robotlar va texnikalar, UAV va sun’iy yo‘ldosh tasvirlarini qayta ishlash bo‘yicha tajribalar almashildi va raqamli agrokomplekslarga tashrif amalga oshirildi.

В УНИВЕРСИТЕТЕ CZU ЧЕХИИ В РАМКАХ ПРОЕКТА NICOPA (НОВЫЕ И ИННОВАЦИОННЫЕ КУРСЫ ДЛЯ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕДЕЛИЯ) В РАМКАХ ПРОГРАММЫ ERASMUS+ ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА ПРОШЛА «МЕЖДУНАРОДНАЯ ЛЕТНЯЯ ШКОЛА».
25-29 июля текущего года в Университете CZU Чешской Республики прошла «Международная летняя школа» в рамках проекта NICoPA (Новые и инновационные курсы точного земледелия), реализуемого в рамках программы Erasmus+ Европейского Союза.
В летней школе приняли участие профессора и местные координаторы проектов от партнеров проекта Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми, Национального университета Узбекистана, Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства и Национального исследовательского университета.
В ходе семинара состоялся обмен принципами организации цифрового сельского хозяйства, опытом применения роботов и техники в сельском хозяйстве по чешскому опыту, обработки БПЛА и спутниковых снимков, а также было осуществлено посещение цифровых агрокомплексов.