Bugundan talabalar turar joyi uchun ariza yuborish jarayonlari boshlandi!
Shundan so‘ng, umumiy ro‘yxatdagi talabalar uchun yotoqxonada ortib qolgan o‘rinlar soniga nisbatan navbat asosida quyidagicha taqsimlanadi:
🔹 1-kurs talabalari uchun 55 — 65 foiz;
🔹 2-kurs talabalari uchun 15 — 20 foiz;
🔹 3-kurs va undan yuqori kurs talabalari uchun 20 — 25 foizgacha ajratiladi.
Arizalar qabuli 1-avgustdan boshlab o‘quv yili yakuniga qadar davom etadi.
ℹ️ Ma’lumot uchun, 2026/2027-o‘quv yilida OTT 1-bosqichiga tavsiya etilgan abituriyentlar yakuniy natija chiqqandan so‘ng ariza yuborishlari mumkin bo‘ladi. Ular uchun ham joylar yuqoridagi tartib asosida ajratiladi.
🆕 Talabalar uchun qulaylik: Endi talabalar turar joyiga joylashish va vaqtincha ro‘yxatdan o‘tish kompozit (birlashtirilgan) xizmat orqali avtomatik tarzda amalga oshiriladi.
Nima o‘zgardi?
Ilgari talabalar turar joyiga joylashgandan so‘ng vaqtincha ro‘yxatdan o‘tish uchun alohida hujjat yig‘ib, boshqa idoralarga murojaat qilish talab etilardi. Endilikda ushbu xizmatlar birlashtirildi — ortiqcha vaqt sarfi va ovoragarchiliklarga hojat qolmadi!
Talabalar turar joyiga arizangiz ko‘rib chiqilib, elektron shartnoma va yo‘llanma taqdim etiladi.
Shartnomada ko‘rsatilgan to‘lovni amalga oshirishingiz bilan kompozit xizmat ishga tushadi va vaqtincha ro‘yxatga olish uchun to‘lov shakllanadi.
Ro‘yxatdan o‘tish to‘lovini amalga oshirgach, sizga turgan joyingiz bo‘yicha ro‘yxatga olinganligingiz haqida qayd varag‘i taqdim etiladi.
Muhim eslatma: Turgan joyi bo‘yicha vaqtincha ro‘yxatga qo‘yish muddati to‘lov amalga oshirilgan kundan boshlab shartnomada ko‘rsatilgan muddatgacha amal qiladi.

В соответствии с Регламентом, утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №376 от 14 августа 2023 года, с 1 августа студенты могут подать заявление на получение места в студенческом общежитии через портал my.gov.uz.
Согласно Регламенту, в первую очередь места в общежитиях предоставляются студентам, имеющим льготы и приоритетное право.
После этого оставшиеся места распределяются между студентами из общего списка в следующем порядке:
🔹 55–65 % — для студентов 1 курса;
🔹 15–20 % — для студентов 2 курса;
🔹 20–25 % — для студентов 3 курса и старше.
Прием заявлений осуществляется с 1 августа и продолжается до окончания учебного года.
Для сведения: абитуриенты, рекомендованные к зачислению на 1 курс в 2026/2027 учебном году, смогут подать заявление после объявления окончательных результатов приема. Для них распределение мест также будет осуществляться в соответствии с указанным порядком.
Новая возможность для студентов
Теперь заселение в общежитие и оформление временной регистрации осуществляются автоматически в рамках единой (композитной) государственной услуги.
Что изменилось?
Ранее после заселения в общежитие студентам необходимо было отдельно собирать документы и обращаться в соответствующие органы для оформления временной регистрации. Теперь эти услуги объединены, что позволяет избежать лишних затрат времени и дополнительных процедур.
После рассмотрения вашего заявления вам будут предоставлены:
🔹 электронный договор;
🔹 направление на заселение.
После оплаты, указанной в договоре, автоматически активируется композитная услуга и формируется платеж за оформление временной регистрации.
После внесения оплаты студент получает документ, подтверждающий регистрацию по месту временного пребывания.
Важно: срок действия временной регистрации исчисляется с даты оплаты и действует до окончания срока, указанного в договоре.