Joriy yilning 20-sentyabr kuni Toshkent axborot texnologiyalari universitetida oliy va kasbiy ta’lim muassasalari o‘quvchi va talabalarini qamrab oluvchi “Besh tashabbus olimpiadasi” sport musobaqalariga rasmiy start berildi.
Tadbirda Prezidentning sport bo‘yicha vakili Odil Abdurahmonov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Sport vaziri Adham Ikramov, Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, Milliy olimpiya qo‘mitasi rahbariyati, Yoshlar ishlari agentligi, Mahallalar uyushmasi, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi vakillari hamda Toshkent shahridagi barcha OTM rektorlari ishtirok etdilar.
Marosim TATU sport zalida bo‘lib, mamlakatning 13 ta hududidagi oliy ta’lim muassasalari vakillari ZOOM platformasi orqali onlayn tarzda qo‘shildilar.
Tadbir ochilishida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov nutq so‘zlab, musobaqalar Prezidentimiz tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgani, uch yil davomida yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va ommaviy sportni rivojlantirishda muhim o‘rin egallab kelayotganini ta’kidladi.

20 сентября текущего года в Ташкентском университете информационных технологий официально дан старт спортивным соревнованиям «Олимпиады пяти инициатив», охватывающим учащихся и студентов вузов и профессиональных образовательных учреждений.
В мероприятии приняли участие представитель Президента по вопросам спорта Одил Абдурахмонов, министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбой Шарипов, министр спорта Адхам Икрамов, министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, руководство Национального олимпийского комитета, Агентства по делам молодежи, Ассоциации махаллей, Национального паралимпийского комитета, а также ректоры всех вузов Ташкента.
Церемония состоялась в спортивном зале ТУИТ, при этом представители вузов из 13 регионов страны подключились к мероприятию в онлайн-формате через платформу ZOOM.
На открытии министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбой Шарипов в своей речи подчеркнул, что соревнования были инициированы Президентом и на протяжении трёх лет занимают важное место в деле пропаганды здорового образа жизни и развития массового спорта среди молодежи.