✅TATUda qurilayotgan va ta’mirlanayotgan obyektdagi qurilishlarning holati va 2022/2023-o‘quv yiliga tayyorgarlik holatlari bilan tanishdilar. Hozirda ikkita 9 qavatlik o‘quv binosining rekonstruktsiya ishlari yakunlanmoqda. Mazkur o‘quv binosi 1 500 nafar talabaga mo‘ljallangan bo‘lib, 7 ta ma’ruzalar xonasi, 21 ta o‘quv xonalari va 9 ta kompyuter xonasi mavjud.
✅Tashrif chog‘ida universitetning 2022/2023-o‘quv yiliga tayyorgarlik holati, xususan, yangi o‘quv yiliga o‘quv auditoriyalari, laboratoriya xonalari, o‘quv me’yoriy hujjatlar tayyor holga keltirilganligi bo‘yicha tanishib chiqildi. Shuningdek, mamlakatimiz IT sohasida talab yuqori bo‘lgan malakali kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni rivojlantirish yo‘nalishidagi takliflar hamda tahsil olayotgan universitet talabalarida amaliy ko‘nikma va kasbiy malakani rivojlantirish maqsadida dars jarayonlarini amaliyot bilan uzviy ravishda tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
✅Taqdimot davomida AKT vaziri olib borilayotgan ishlar bo‘yicha o‘z takliflarini berdi. Ayniqsa, talabalarga qulay sharoit yaratish va ta’lim sifati va ichki ijodiy muhitni yaxshilashga e’tibor qaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, AKT vaziri shu kunning o‘zida Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga qarashli talabalar yotoqxonalarida tashqarisida olib borilgan qurilish ishlari va shart-sharoitlar bilan tanishdi.
✅Tanishuv davomida AKT vaziri TATU talabalar yotoqxonalarining ichki yashash xonalarini keyingi yilda zamon talablariga moslab hususan, talabalarning taklif va istaklarini inobatga olgan holda alohida reja asosida ta’mirlash, talabalarga qulay sharoit yaratish, yashash muhitini yaxshilash hamda bo‘sh vaqtlarini samarali o‘tkazish bo‘yicha alohida topshiriqlar berdilar.

Министр развития информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, ознакомился с состоянием строящихся и ремонтируемых объектов в ТУИТ и подготовкой к 2022/2023 учебному году.
В настоящее время завершаются работы по реконструкции двух 9-этажных учебных корпусов. Учебный корпус рассчитан на 1500 студентов и имеет 7 Лекционных аудиторий, 21учебную аудиторию и 9 компьютерных классов.
В ходе визита рассмотрено состояние подготовки университета к 2022/2023 учебному году, в частности, подготовка учебных аудиторий, лабораторных кабинетов, нормативных документов на новый учебный год.
Было вынесено решение коренным образом усовершенствовать систему подготовки квалифицированных кадров, востребованных в ИТ-сфере нашей страны и предложения по развитию научного потенциала. Было подчеркнуто, что для развития практических навыков и профессиональных квалификаций обучающихся студентов вуза необходимо интегрировать процессы обучения с практикой.
В ходе презентации министр ИКТ дал свои предложения по проводимой работе. В частности, поставлены задачи сосредоточить внимание на создании комфортных условий для студентов и повышении качества образования. Также в этот же день министр ИКТ ознакомился со строительными работами и условиями вне студенческих общежитий Ташкентского университета информационных технологий.
В ходе ознакомления министр ИКТ сообщил, что внутренние жилые комнаты студенческих общежитий ТУИТ будут отремонтированы к следующему году на основании специального плана в соответствии с требованиями времени, особенно с учетом предложений и пожеланий студентов и с созданием комфортных условий проживания для обучающихся