Startaplarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tizim yaratildi. Ularni moliyalashtirishga 145 million dollar venchur sarmoya kiritildi.
Prezidentimiz bu raqam 1 milliard dollarga yetkazilishini aytdi.
Endi, bu ishlar maktabdan boshlanadi. O‘quvchilar uchun “mohirlik va biznes soati” kiritilib, ularning g‘oyasini startapga aylantirishga 100 milliard so‘m grant ajratiladi.
Oliygohlar o‘rtasida ham startaplar bo‘yicha har yili “Eng yaxshi kreativ g‘oya” tanlovi o‘tkazilib, g‘oliblarga oliygoh jamg‘armasidan 300 million so‘mgacha grant beriladi.
Startapni prototipga aylantirish va sinovdan o‘tkazish uchun Innovatsiya agentligi va IT-park “RnD” markazini ochadi.
Bunda, eng yaxshi loyihalar bo‘yicha prototip yaratish xarajatining 50 ming dollargacha qismi Yoshlar venchur jamg‘armasidan qoplanadi.
Har yili investorlar, yirik korxona va startap tashabbuskorlari ishtirokida “Startap-ekspo” ko‘rgazmasi o‘tkazib boriladi.

Создана система поддержки стартапов. На их финансирование уже привлечено 145 миллионов долларов венчурных инвестиций.
Президент заявил, что эта сумма будет доведена до 1 миллиарда долларов.
Теперь работа начнётся с школьного уровня: для учеников вводится предмет «Час мастерства и бизнеса», и на превращение их идей в стартапы будет выделено 100 миллиардов сумов в виде грантов.
Среди высших учебных заведений ежегодно будет проводиться конкурс «Самая креативная идея», и победители получат гранты до 300 миллионов сумов из фондов вузов.
Для создания прототипов стартапов и их тестирования Агентство по инновациям и IT-парк откроют центр «R&D».
На покрытие расходов по созданию прототипов лучших проектов до 50 тысяч долларов будет выделяться из Молодёжного венчурного фонда.
Также каждый год будет проводиться выставка «Startup Expo» с участием инвесторов, крупных компаний и стартап-инициаторов.