• universitetida mavjud talabalar turar joylari
- Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida  4 ta  2536 o‘rinli talabalar turar joyi mavjud.  1-talabalar turar joyi Yunusobod tumani, A.Temur ko‘chasi, 108-uyda joylashgan 1067 o‘ringa mo‘ljallangan 9 qavatli, har  qavatda 3 va 4 kishi yashashi mumkin bo‘lgan xonalari mavjud 2- talabalar turar joyi Yunusobod tumani, Bog‘ishamol ko‘chasi, 7-uyda joylashgan 493 o‘ringa mo‘ljallangan 4 qavatli bino, 3- talabalar turar joyi Yunusobod tumani, A.Temur  ko‘chasi, 117-uyda joylashgan 652 o‘ringa mo‘ljallangan 4 qavatli bino, 4- talabalar turar joyi Yunusobod tumani, A.Temur  ko‘chasi, 119-uyda joylashgan 324 o‘ringa mo‘ljallangan. Talabalar turar joylarining  har bir qavatda oshxona, ovqatlanish xonalari, birinchi qavatida kir yuvish xonalari, yuvinish xonalari zamon talablari darajasida jihozlangan.  Talabalarni sog‘lig‘i uchun tibbiyot xonasi faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Ma’naviyat va ma’rifat xonalarida talaba-yoshlar yurtimizda va jahonda bo‘layotgan voqea hamda hodisalardan xabordor bo‘lishlari uchun 12 turdagi gazeta va jurnallarning oxirgi sonlari bilan ta’minlangan. Talabalar turar joyilarining barchasida kutubxona faoliyat yuritadi.
- Talabalar turar joyining barcha xonalari to‘liq jihozlangan, har
bir xonada talabalar dars qilishlari uchun stol-stullar, kiyim javonlari, kitob javoni, tumbalar, gilam  va karavotlar bilan ta’minlangan.
Universitet 1-talabalar turar joyining 1-qavatida ijtimoiy ximoyaga muhtoj nogironligi bo‘lgan talabalar uchun alohida xonalar,oshxona (muzlatgich,kir moshina, gaz plita jixozlari bilan)  yuvinish xonalari, xojatxonalar  tashkil qilingan, nogiron talabalar kirib chiqishi uchun alohida yo‘laklar mavjud. Nogironlarga alohida qarovchilar biriktirilgan.
Universitetga tegishli barcha talabalar turar joylarining ma’naviyat xonalariga taraqqiyot strategiyasining yetti yo‘nalishi hamda qavatlarda Yoshlar siyosati to‘g‘risidagi qonunning tegishli bandlari aks etgan targ‘ibot vositalari o‘rnatilgan.
Har bir talabalar turar joyi binosining birinchi qavatida O‘zbek va jahon miqyosidagi shoir va yozuvchilarining kitoblarini o‘z ichiga olgan QR-kodli doska va katta bazaga ega bo‘lgan Respublika kutubxonalari, TATU va filial kutubxonasiga kirish uchun QR-kodlar o‘rnatilgan,  “Ma’naviyat xonasi” hamda   “5 muhim tashabbus” xonalarida ta’lim tarbiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar aks etgan targ‘ibot materillari mavjud.
Talabalar turar joyida talabalar uchun madaniy dam olish xonalari, axborot resurs markazi, sport seksiyasi, fan va badiiy havaskorlik to‘garaklari xonalari, kutubxona, maishiy hizmat xonalari va zarur sport jihozlari mavjud.

ИНФОРМАЦИЯ О СТУДЕНЧЕСКИХ ОБЩЕЖИТИЯХ
- В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми имеется 4 студенческих общежития общей вместимостью 2536 мест. 1-е общежитие расположено в Юнусабадском районе, по ул. А.Темура, дом 108. Это 9-этажное здание рассчитано на 1067 мест, в комнатах могут проживать по 3–4 человека. 2-е общежитие находится по адресу: Юнусабадский район, ул. Богишамол, дом 7. Это 4-этажное здание на 493 места. 3-е общежитие расположено в Юнусабадском районе, по ул. А.Темура, дом 117. Это 4-этажное здание на 652 места. 4-е общежитие расположено по ул. А.Темура, дом 119 и рассчитано на 324 места. На каждом этаже общежитий имеются кухни, столовые комнаты, а на первом этаже – прачечные, душевые, оснащенные по современным требованиям. Также функционирует медицинский кабинет для здоровья студентов. В комнатах духовности и просвещения студенты могут быть в курсе событий в стране и мире, для чего предоставляются последние выпуски 12 видов газет и журналов. Во всех общежитиях функционируют библиотеки.
- Все комнаты общежитий полностью оснащены:
в каждой комнате имеются столы и стулья для занятий, шкафы для одежды и книг, тумбочки, ковры и кровати.
На первом этаже 1-го общежития университета предусмотрены отдельные комнаты, кухня (с холодильником, стиральной машиной, газовой плитой), душевые и туалеты для студентов с инвалидностью, нуждающихся в социальной защите. Для удобства передвижения предусмотрены специальные пандусы, а также закреплены индивидуальные помощники.
Во всех комнатах духовности общежитий университета размещены агитационные материалы с семью направлениями Стратегии развития, а также соответствующие положения Закона о молодежной политике.
На первом этаже каждого студенческого общежития размещены QR-коды для доступа к доске с книгами поэтов и писателей Узбекистана и мира, а также к базам данных республиканских библиотек, библиотек ТУИТ и его филиалов. В «Комнате духовности» и «Комнате 5 важных инициатив» представлены материалы о проводимых реформах в сфере образования и воспитания.
В студенческих общежитиях имеются комнаты для культурного отдыха студентов, информационный ресурсный центр, спортивные секции, комнаты для научных и художественных кружков, библиотека, бытовые комнаты и необходимое спортивное оборудование.