Doimiy rivojlanish 2024
Bugungi kunda biz ijodiy fikrlash, moslashuvchanlik va muammolarga bardavomlik bilan yondashish zarurligini bilamiz. Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun bu fazilatlar bizdan talab etiladi.
So‘nggi yillarda yuzaga kelgan muammolar bizning ijodkorligimiz, moslashuvchanligimiz va bardavomligimizni sinovdan o‘tkazdi. Covid-19 pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan inqiroz bizni yangi yechimlar topishga va yangi usullarni izlashga majbur qildi, natijada innovatsiyalar tezlashdi. Endilikda biz “yangi normal hayot”ga moslashar ekanmiz, ushbu keng qamrovli fikrlash va moslashuvchanlikni o‘zimiz bilan olib, 2030-yilgacha nafaqat yurtimizda, balki butun dunyoda qashshoqlik va tengsizlikni tugatish, tinch, adolatli, inklyuziv, farovon va barqaror jamiyatlar qurishga qaratilgan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lidagi dolzarb vazifalarga e’tibor qaratishimiz mumkin.
Ijodkorlik, moslashuvchanlik va bardavomlik Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti professor-o‘qituvchilari faoliyatida ham aks etadi. Ularning maqsadi Barqaror rivojlanish maqsadlariga hissa qo‘shishdir. Har bir faoliyatni keltirib o‘tish imkonsiz bo‘lsa-da, ushbu hisobot universitetimiz tomonidan o‘tgan yili amalga oshirilgan ayrim muhim tadbirlarni yoritadi. Hisobotda universitetimiz tomonidan tadqiqotlar, ta’lim, talabalarni qo‘llab-quvvatlash, hamjamiyat bilan ishlash va faoliyat orqali mahalliydan global miqyosgacha barqarorlik muammolarini hal etishga qo‘shilgan hissasi aks ettirilgan. Universitetimiz barcha uchun barqaror kelajakni ta’minlashga bag‘ishlangan.

Устойчивое развитие 2024
Сегодня мы осознаем необходимость творческого мышления, адаптивности и настойчивости в решении проблем. Для достижения Целей устойчивого развития нам понадобятся все эти качества.
Испытания последних лет проверили на прочность нашу креативность, гибкость и упорство. Нарушения, вызванные пандемией Covid-19, заставили нас искать новые решения и способы действия, что ускорило инновации. Привыкая к «новой реальности», у нас есть возможность сохранить этот нестандартный подход и гибкость, сосредоточившись на срочной задаче реализации Целей устойчивого развития: ликвидация бедности и неравенства, построение мирных, справедливых, инклюзивных, процветающих и устойчивых обществ к 2030 году — не только в нашей стране, но и во всем мире.
Творчество, адаптивность и настойчивость также проявляются в работе преподавателей Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий, цель которых — внести вклад в достижение Целей устойчивого развития. Хотя невозможно перечислить всю соответствующую деятельность, данный отчет представляет собой выборку мероприятий, проведенных университетом за последний год. В нем показан наш вклад в решение задач устойчивого развития через научные исследования, образование, поддержку студентов, работу с сообществами и организационную деятельность — от местного уровня до глобального. Наш университет привержен устойчивому будущему для всех.