Xalqimiz ardoqlagan adib 100 yoshda
Oʻzbek elining faxri-iftixoriga aylangan adib, Oʻzbekiston Qahramoni, Oʻzbekiston xalq yozuvchisi Said Ahmad hozir hayot boʻlganida, ayni  10-iyun kuni   qutlugʻ yuz yoshga toʻlgan boʻlardi. Albatta, bu kun oʻzbek zamonaviy adabiyoti uchun haqiqiy shodiyonadir.
Shu kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti jamoasi rektor boshchiligida gul qoʻyildi  Oʻzbekiston xalq yozuvchisi Said Ahmad tavalludining 100-yilligiga bagʻishlangan onlayn konferensiya oʻtkazildi.
Konferensiya bir vaqtning o‘zida universitetning YouTube kanalida ham jonli namoyish etildi.
Unda Said Ahmadning qizlari Nodira Xusanxoʻjayeva, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat kengashi raisi oʻrinbosari, senator Minhojiddin Hodjimatov, Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, adiblar, adabiyotshunos olimlar, adibning shogirdlari va zamondoshlari, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdilar. Shu kuni erta tongda Adiblar xiyoboniga oʻrnatilgan adib haykali poyiga universitet rahbariyati boshchiligida gul qoʻyilib, taʼzim bajo keltirildi.

Герою Узбекистана, гордости узбекского народа, народному писателю Узбекистана, Саиду Ахмаду 10 июня исполнилось бы 100 лет. Это знаменательная дата для современной узбекской литературы.
В этот день под руководством ректора коллектив Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошла онлайн-конференция, посвященная 100-летию со дня рождения народного писателя Узбекистана.
Конференция транслировалась на YouTube канале университета в режиме реального времени.
В конференции приняли участие дочь Саида Ахмада Нодира Хусанходжаева, заместитель предстедателя Республиканского совета духовности и просветительства, сенатор Минхожиддин Ходжиматов, члены Союза писателей Узбекистана, литераторы, литературоведы, ученики и соратники писателя, представители широкой общественности. Ранним утром этого дня делегация ТУИТ под руководством ректора университета возложила цветы к памятнику писателя в Аллее литераторов.