O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Huquqiy siyosat tadqiqot instituti tomonidan “Mintaqaviy muloqot” XNNTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda joriy yilning 16-17 iyun kunlari Toshkent viloyatidagi “Olmos” konvension markazi majmuasida “Sud-huquq faoliyatini raqamlashtirishning dolzarb masalalari va istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur konferensiyada Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori B.Maxkamov “Sud va huquqni muhofaza qilish organlari uchun AKT sohasida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash: milliy va xorijiy tajriba” mavzusida ma’ruza va taqdimot bilan ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad sud-huquq hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini raqamlashtirish, elektron odil sudlovni rivojlantirish istiqbollari, korrupsiyaga qarshi kurashda raqamli texnologiyalarni qo‘llashni yanada takomillashtirish hamda raqamlashtirishning huquqiy asoslarini ishlab chiqishdan iborat.

НАЧАЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ « АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ И ПЕРСПЕКТИВЫ ЦИФРОВИЗАЦИИ СУДЕБНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ».
• НАЧАЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ « АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ И ПЕРСПЕКТИВЫ ЦИФРОВИЗАЦИИ СУДЕБНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ».
16-17 июня текущего года  в конференц-центре «Олмос» Ташкентской области проходит международная научно-практическая конференция «Актуальные вопросы и перспективы цифровизации судебной  деятельности». Мероприятие было организовано научно-исследовательским институтом правовой политики при Министерстве юстиции совместно с  представительством МННО «Региональный диалог» в Узбекистане.
Ректор Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Б.Махкамов выступил с докладом и презентацией на тему «Подготовка высококвалифицированных кадров в сфере ИКТ для судебных и правоохранительных органов: национальный и международный опыт».
Цель мероприятия – цифровизация деятельности судебных и правоохранительных органов, перспективы развития электронного правосудия, дальнейшее совершенствование использования цифровых технологий в борьбе с коррупцией и разработка правовой базы цифровизации.