Oliy Majlis Senatining 2026-yil ikkinchi yarim yilligiga mo‘ljallangan ish rejasiga muvofiq, avgust oyida Toshkent shahrida yoshlar hamda xotin-qizlar o‘rtasida giyohvandlik vositalari, psixotrop va boshqa kuchli ta’sir qiluvchi moddalar iste’moli, ularning tarqalish sabablari hamda profilaktika ishlarining samaradorligini o‘rganish belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosi doirasida ishchi guruh rahbari Boborajabov Bahodir Nasriddinovich boshchiligidagi ishchi guruh a’zolari — Yoshlar ishlari agentligi mas’ul xodimi Aripova Shaxlo Abrorovna hamda TKTI departament boshlig‘i G‘oziyev Ravshan Turg‘unovich tomonidan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘rganish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-207-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, yoshlar o‘rtasida giyohvandlikning oldini olish hamda narkojinoyatlarga qarshi kurashish samaradorligini oshirish maqsadida tashkil etildi.
Jarayon davomida universitetda yoshlar va xotin-qizlar o‘rtasida giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar hamda boshqa kuchli ta’sir qiluvchi moddalar iste’molining oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar atroflicha o‘rganildi.
Shuningdek, talabalar uchun sog‘lom va xavfsiz muhitni shakllantirish, bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish hamda giyohvandlik vositalarining salbiy oqibatlari to‘g‘risida tushuntirish ishlarini tizimli tashkil etish holati ham tahlil qilindi va tavsiyalar berildi.

В ТУИТ ПРОВЕДЕНО ИЗУЧЕНИЕ МЕР ПО ПРОФИЛАКТИКЕ НАРКОПРЕСТУПЛЕНИЙ
В соответствии с планом работы Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан на второе полугодие 2026 года в августе в городе Ташкенте запланировано изучение вопросов употребления среди молодежи и женщин наркотических средств, психотропных и других сильнодействующих веществ, причин их распространения, а также эффективности профилактических мероприятий.
В рамках исполнения данного поручения в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми было проведено соответствующее изучение рабочей группой под руководством Бобораджабова Бахадыра Насриддиновича.
В состав рабочей группы также вошли ответственный сотрудник Агентства по делам молодежи Шахло Абровна Арипова и начальник департамента ТКТИ Равшан Тургуно́вич Гозиев.
Изучение организовано в целях обеспечения исполнения задач, определенных Указом Президента Республики Узбекистан № PF-207 от 3 ноября 2025 года «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступлений», предупреждения распространения наркомании среди молодежи и повышения эффективности борьбы с наркопреступностью.
В ходе мероприятия были подробно изучены проводимые в университете работы по профилактике употребления наркотических средств, психотропных и других сильнодействующих веществ среди молодежи и женщин.
Также были проанализированы меры по:
🔹 созданию для студентов здоровой и безопасной среды;
🔹 содержательной организации их свободного времени;
🔹 популяризации здорового образа жизни;
🔹 систематическому проведению разъяснительной работы о негативных последствиях употребления наркотических средств.
По итогам изучения были выработаны соответствующие рекомендации по дальнейшему совершенствованию профилактической работы.