O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori, 2025-yil 14-fevraldagi “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-son qarori bilan yoshlarning bandligini ta’minlash, oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining mehnat bozoriga integratsiyasini kuchaytirish, xususiy sektor va tijorat banklari ishtirokida kadrlar tayyorlash jarayonini takomillashtirish yuzasidan keng imkoniyatlar yaratib berildi.
🤔 Mazkur Qaror asosida “O‘zmilliybank” AJ tomonidan hududlarda “Kelajakka qadam” markazlari tashkil etilishi belgilangan. Mana shunday markazlardan birini Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida tashkil qilish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Universitetda tashkil qilinadigan ushbu Markazda “O‘zmilliybank” bilan hamkorlikda talaba yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan “Kelajakka qadam” dasturi Qarorda belgilab berilgan quyidagi yo‘nalishlarda amalga oshiriladi:
🟢O‘z biznes g‘oyalarini amalga oshirish istagi bo‘lgan Universitetning bitiruvchi bosqich talabalari uchun biznes g‘oyani tayyor loyihagacha olib borish jarayonida to‘liq hamrohlik qilish, shu jumladan qulay shartlarda moliyalashtirish;
🟢Universitetning bitiruvchi va quyi bosqich talabalari o‘rtasida sohalar bo‘yicha ochiq tanlovlar o‘tkazish va g‘oliblarni ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish.
🗒Bunda:
✍️ Salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar, shu jumladan yirik korxonalarning oliy ma’lumotli mutaxassislarga ehtiyojini aniqlash va mutaxassislarga qo‘yiladigan talablarni shakllantirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
✍️ Tanlov g‘oliblarini salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar buyurtmasiga ko‘ra individual kasbiy ta’lim dasturlari asosida kasbga dastlabki tayyorlash tadbirlari moliyalashtiriladi;
✍️Individual kasbiy ta’lim dasturlarida ishlab chiqarish obyektlarida amaliyot o‘tash va chet eldagi universitetlarda qisqa muddatli o‘quv kurslarida qatnashish imkoniyati yaratiladi.

В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №PQ-61 от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших учебных заведений» созданы широкие возможности для обеспечения занятости молодежи, интеграции выпускников вузов в рынок труда и совершенствования подготовки кадров с участием частного сектора и коммерческих банков.
🤔 В рамках этого Постановления ОА «О‘zmilliybank» реализует проект по созданию центров «Шаг в будущее» в регионах. Одним из таких центров станет центр в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий, соглашение о его создании уже подписано.
Основные направления работы центра «Шаг в будущее»:
🟢 Полное сопровождение выпускников университета, желающих реализовать свои бизнес-идеи, включая помощь в развитии идеи до готового проекта и финансирование на выгодных условиях.
🟢 Проведение открытых конкурсов среди студентов выпускных и младших курсов по различным направлениям с последующим содействием в трудоустройстве победителей.
🔹 Дополнительные меры в рамках центра:
✍️ Определение потребности крупных компаний и других потенциальных работодателей в квалифицированных специалистах и формирование требований к кандидатам.
✍️ Финансирование начальной профессиональной подготовки победителей конкурсов по индивидуальным образовательным программам, разработанным по запросу работодателей.
✍️ Предоставление возможностей для прохождения стажировок на производственных предприятиях и участия в краткосрочных учебных курсах в зарубежных университетах.
Создание этого центра поможет студентам и выпускникам развивать свои бизнес-инициативы, находить перспективные вакансии и проходить обучение в ведущих организациях и зарубежных университетах.