UniMAP bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
✅Tashrif doirasida mehmon universitetning o‘quv va ilmiy faoliyati, so‘nggi yillarda tashkil etilgan zamonaviy ilmiy laboratoriyalar, axborot-resurs markazi, situatsion markaz hamda boshqa infratuzilma obyektlari bilan yaqindan tanishdi.
📊 Shuningdek, xalqaro hamkorlik, xalqaro reytinglar va strategik rivojlantirish bo‘limi xodimlari tomonidan TATUning ta’lim jarayoni, ilmiy salohiyati, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari va rivojlanish strategiyasiga bag‘ishlangan taqdimot namoyish etildi.
🎓 O‘z navbatida, Prof. Dr. Azremi Abdullah Al-Hadi UniMAP universitetining tashkil topish tarixi, boshqaruv va fakultetlar tuzilmasi, ilmiy-tadqiqot faoliyati, innovatsion loyihalari hamda xalqaro hamkorlik tajribasi haqida batafsil ma’lumot berdi. Taqdim etilgan ma’lumotlar ikki universitet o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim asos bo‘lishi ta’kidlandi.
🤝 Uchrashuv davomida tomonlar o‘rtasida axborot texnologiyalari, energetika, elektronika, metrologiya, sun’iy intellekt (SI) va ularga yondosh yo‘nalishlarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Jumladan:
• qo‘shma ilmiy loyihalar,
• professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi,
• qo‘shma laboratoriyalar tashkil etish,
• xalqaro grantlarda birgalikda ishtirok etish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
💬 Suhbatlar samimiy va konstruktiv ruhda o‘tib, tomonlar kelgusida uzoq muddatli va barqaror hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
👥 Mazkur uchrashuvda:
• Televizion texnologiyalar fakulteti dekani Nazirova Elmira Shodmonovna,
• Radio va mobil aloqa fakulteti dekani Sattarov Xurshid Abdishukurovich,
• “Energiya ta’minlash tizimlari” kafedrasi mudiri Eshmuradov Dilshod Elmuradovich,
• “Teleradioeshittirish tizimlari” kafedrasi mudiri Narzulloyev Oybek Mirzayevich
hamda boshqa mas’ul xodimlar ishtirok etdilar.
❗️Mazkur tashrif TATUning xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish, ta’lim va ilm-fan sohasida ilg‘or tajribalarni joriy etish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

16 января текущего года декан факультета интеллектуальных вычислений Университета Малайзии Перлис (UniMAP), профессор доктор Азреми Абдулла Аль-Хади, совершил официальный визит в Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
В рамках визита гость ознакомился с учебной и научной деятельностью университета, современными научными лабораториями, созданными в последние годы, информационно-ресурсным центром, ситуационным центром и другими объектами инфраструктуры.
Сотрудники отдела международного сотрудничества, международных рейтингов и стратегического развития представили презентацию, посвященную образовательному процессу, научному потенциалу, направлениям международного сотрудничества и стратегии развития ТУИТ.
В свою очередь, профессор доктор Азреми Абдулла Аль-Хади подробно рассказал об истории создания университета UniMAP, структуре управления и факультетов, научно-исследовательской деятельности, инновационных проектах и опыте международного сотрудничества. Было отмечено, что представленная информация станет важной основой для развития взаимовыгодного сотрудничества между двумя университетами.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы налаживания сотрудничества в области информационных технологий, энергетики, электроники, метрологии, искусственного интеллекта (ИИ) и смежных направлений. В частности, состоялся обмен мнениями о возможностях:
совместных научных проектов,
обмена профессорско-преподавательским составом и студентами,
создания совместных лабораторий,
совместного участия в международных грантах.
Беседы прошли в теплой и конструктивной атмосфере, стороны выразили готовность к налаживанию долгосрочного и стабильного сотрудничества в будущем.
Во встрече приняли участие:
декан факультета телевизионных технологий Назирова Эльмира Шадмоновна,
декан факультета радио и мобильной связи Саттаров Хуршид Абдишукурович,
заведующий кафедрой «Системы энергоснабжения» Эшмурадов Дилшод Элмурадович,
заведующий кафедрой «Телерадиовещательные системы» Нарзуллоев Ойбек Мирзаевич,
а также другие ответственные сотрудники.
Данный визит стал одним из важных шагов в расширении международных связей ТУИТ, внедрении передового опыта в сфере образования и науки.