27-sentyabr kuni Istanbul shahrida Turkiya—Oʻzbekiston uchinchi taʼlim forumi oʻz ishini boshladi. Forumda Oʻzbekistonning 30 ga yaqin OTM rektorlari, Turkiya davlatidan 60 ga yaqin OTM rahbarlari ishtirok etmoqda.
Tadbirni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining ijtimoiy rivojlantirish departamenti rahbari, Oliy taʼlim kengashi raisi Odil Abdurahmonov, Turkiya Oliy taʼlim kengashi (YÖK) rahbari Erol Özvar, Istanbul texnika universiteti rektori Hasan Mandal ochib berdilar.
Ta’kidlash joizki, soʻngi yillarda ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi, saʼy-harakatlari tufayli Oʻzbekiston va Turkiya oʻrtasida hamkorlik aloqalari mutlaqo yangi bosqichga koʻtarildi. Universitetlar oʻrtasidagi hamkorlik koʻlami kundan-kunga kengayib bormoqda. Hozirda oliygohlar oʻrtasida imzolangan hamkorlik shartnomalari soni 150 tadan oshdi.
Soʻnggi 3 yil davomida 800 nafarga yaqin oʻzbekistonlik oʻqituvchi va tadqiqotchilar Turkiyaga malaka oshirish, stajirovka, seminar va treninglarga yuborildi. Shuningdek, Oʻzbekistondagi oliygohlarda oʻquv jarayonini tashkil etishga 500 nafardan ortiq turkiyalik oʻqituvchilar jalb etildi. Joriy oʻquv yilida universitetlarimiz oʻrtasida tashkil etilgan Double degree qoʻshma taʼlim dasturlari boʻyicha 600 nafarga yaqin talabalar tahsil olmoqda.

27 сентября в городе Стамбул начал свою работу третий турецко-узбекский образовательный форум. В форуме принимают участие около 30 ректоров вузов Узбекистана и около 60 руководителей вузов Турции.
Мероприятие открыли заведующий отделом социального развития Администрации Президента Республики Узбекистан, председатель Совета высшего образования Одил Абдурахманов, глава Совета высшего образования Турции (YÖK) Эрол Озвар и ректор Стамбульского технического университета Хасан Мандал.
Следует отметить, что в последние годы благодаря политической воле и усилиям лидеров двух стран сотрудничество Узбекистана и Турции вышло на совершенно новый уровень. Масштабы сотрудничества между университетами расширяются с каждым днем. В настоящее время количество подписанных соглашений о сотрудничестве между университетами превысило 150.
За последние 3 года около 800 узбекских преподавателей и научных работников были направлены в Турцию для прохождения обучения, практики, семинаров и стажировок. Также более 500 турецких преподавателей были задействованы в организации учебного процесса в вузах Узбекистана. В текущем учебном году по совместным образовательным программам двойного диплома, организованным между нашими вузами, обучаются около 600 студентов.
В рамках форума ожидается подписание около 50 контрактов, соглашений и меморандумов, направленных на сотрудничество между университетами двух стран.