So‘nggi kunlarda talabalarimiz tomonidan ijtimoiy tarmoqlarimiz hamda Telegram-botimizga Talabalar turar joylari (TTJ) bo‘yicha eng ko‘p yo‘llangan savollarga javoblar (FAQ):
Savol:Talabalar turar joyiga (TTJ) arizani qanday yuborish mumkin?
Javob:Arizalar faqat my.gov.uz portali orqali qabul qilinadi.
Savol: TTJ uchun arizalar qachondan qabul qilinadi?
Javob: Arizalar 1-avgustdan boshlab o‘quv yili yakuniga qadar qabul qilinadi.
Savol:TTJga kimlar birinchi navbatda joylashtiriladi?
Javob:Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 14-avgustdagi 376-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomda belgilangan imtiyoz va ustuvorlik mezonlariga ega talabgorlar birinchi navbatda joylashtiriladi.
Savol:Umumiy ro‘yxatdagi talabalar uchun o‘rinlar qanday taqsimlanadi?
Javob:Bo‘sh o‘rinlarning 55–65 foizi 1-bosqich, 15–20 foizi 2-bosqich, 20–25 foizi esa 3-bosqich va undan yuqori kurs talabalariga ajratiladi.
Savol:Arizam ijobiy ko‘rib chiqilsa, keyingi jarayon qanday bo‘ladi?
Javob:Arizangiz ijobiy ko‘rib chiqilgach, my.gov.uz portali orqali elektron ijara shartnomasi hamda Talabalar turar joyiga joylashish yo‘llanmasi taqdim etiladi.
Savol:2026–2027-o‘quv yilida TTJ uchun qancha to‘lov amalga oshiriladi?
Javob:Bir oylik ijara to‘lovi 368 000 so‘m etib belgilangan. Elektron shartnoma imzolangan kundan boshlab 3 ish kuni ichida talaba bir o‘quv yili uchun umumiy ijara to‘lovining 50 foizini, ya’ni 1 840 000 so‘mni to‘lashi shart.
Savol:TTJ uchun to‘lovni qayerdan amalga oshirish mumkin?
Javob: To‘lov elektron shartnomada ko‘rsatilgan rekvizitlar asosida bank ilovalari, bank kassalari yoki boshqa mavjud elektron to‘lov tizimlari orqali amalga oshiriladi.

Telegram-боте в последние дни по вопросам студенческих общежитий
Ответы на вопросы (FAQ), которые чаще всего задавали наши студенты в социальных сетях и Telegram-боте в последние дни по вопросам студенческих общежитий:
Вопрос:Где можно подать заявление на получение места в общежитии?
Ответ:Заявления принимаются только через портал my.gov.uz.
Вопрос:С какого числа принимаются заявления на общежитие?
Ответ:Заявления принимаются с 1 августа до конца учебного года.
Вопрос:Кто в первую очередь обеспечивается местами в общежитии?
Ответ:В первую очередь размещаются лица, имеющие льготы и соответствующие приоритетным критериям, установленным Положением, утверждённым постановлением Кабинета Министров № 376 от 14 августа 2023 года.
Вопрос:Как распределяются места среди студентов общего списка?
Ответ:55–65 процентов свободных мест выделяется студентам 1 курса, 15–20 процентов — студентам 2 курса, 20–25 процентов — студентам 3 курса и старших курсов.
Вопрос:Что происходит после положительного рассмотрения заявления?
Ответ:После положительного рассмотрения заявления через портал my.gov.uz предоставляются электронный договор аренды и направление на размещение в студенческом общежитии.
Вопрос:Сколько составляет плата за проживание в общежитии в 2026–2027 учебном году?
Ответ:Ежемесячная плата составляет 368 000 сумов. В течение 3 рабочих дней с момента подписания электронного договора студент должен оплатить 50 процентов общей суммы арендной платы за учебный год — 1 840 000 сумов.
Вопрос:Где можно произвести оплату?
Ответ:Оплату можно произвести через банковские приложения, кассы банков или другие доступные электронные платёжные системы согласно реквизитам, указанным в электронном договоре.
Вопрос:Когда абитуриенты, рекомендованные на 1 курс, могут подать заявление на общежитие?
Ответ:После объявления окончательных результатов приёма они могут подать заявление через портал my.gov.uz.