💻 Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Media markazida TMT kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan AI 01.04.2024 yil mavzusida uchrashuv-suhbati bo‘lib o‘tdi.
👥 Yig‘ilishda TMT bo‘limi xodimlari: Botir Bazarbayev – O‘zbekiston va Rossiya Kinematograflar va jurnalistlar uyushmasi a’zosi, Natalya Yusupova, Farux Saidovlar ishtirok etdilar.
💬 Universitetimizda ta’lim olayotgan yoshlar uchun sun’iy intellektning mohiyati nimadan iboratligi, suratga olish va televideniya uchun suratga olish jarayonida sun’iy intellektdan qanday foydalanish, sun’iy intellekt yordamida ramka tarkibi, kompozitsiya, fokuslash, ranglarni to‘g‘rilash va yoritishda ishlatilishi mumkinligi, sun’iy intellekt yordamida suratga olishda ovoz yozishning nozik jihatlari haqida Batir Zholdasovich Bazarbaev tomonidan maxsus ma’ruza tashkil qilindi.
Ma’ruzachilar master-klass ko‘rsatib, o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashishdi va uchrashuv so‘nggida talaba-yoshlarning savollariga javob berishdi, kino va televideniya mutaxassislari uchun sun’iy intellektning foydalari haqida qator ma’lumotlar berishdi.

Что такое искусственный интеллект (ИИ), как он работает и как можно повысить шансы на успех с помощью искусственного интеллекта в кино, на телевидении и в фотографии?
💻 В Медиа-центре Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошла встреча-дискуссия профессоров и преподавателей кафедры ТМТ на тему ИИ 01.04.2024.
👥В мероприятии приняли участие сотрудники отдела ТМТ: Ботир Базарбаев – член Союза кинематографистов и журналистов Узбекистана и России, Наталья Юсупова, Фарух Саидов.
💬 Для молодых людей, обучающихся в нашем университете, Ботыр Жолдасович Базарбаев организовал специальную лекцию о возможностях применения искусственного интеллекта в освещении, тонкостях звукозаписи при видеосъемке. В ходе лекции студенты узнали, в чем суть искусственного интеллекта, как использовать искусственный интеллект в процессе съемки для фотографии и телевидения, композиции кадра, композиции, фокусировки и цветокоррекции.
Спикеры провели мастер-класс, поделились опытом, а в конце встречи ответили на вопросы студентов, предоставили информацию о пользе искусственного интеллекта для профессионалов кино и телевидения.