TIL BILGAN — EL BILADI
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida bugun o‘zgacha ruh va bayramona kayfiyat hukm surdi.
Universitetning O‘zbek va rus tillari kafedrasi qoshida “O‘zbek tili” markazi ochilishiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Mazkur tashabbus so‘z mulkining sultoni — Hazrat Mir Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi munosabati bilan tashkil etildi.
Tadbirda universitet rektor boschiligidagi rahbariyat vakillari, professor-o‘qituvchilar, AKTSIM fakulteti ustozlari, tyutorlari hamda iqtidorli talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Ochilish marosimida:
— rektor prof. B.Sh. Maxkamov;
— kafedra mudiri S.X. Abdullayeva;
— kafedra professori, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi G.X. Mansurova so‘zga chiqib, ona tilimizning ta’lim va ma’naviyatdagi o‘rni haqida fikr bildirdilar.
Rektor o‘z nutqida joriy o‘quv yilida universitetda Ingliz, Nemis, Rus tillari markazlari faoliyati yo‘lga qo‘yilganini ta’kidlab, bugun ushbu markazlar safiga “O‘zbek tili” markazining qo‘shilgani muhim va quvonarli voqea ekanini qayd etdi.
Tadbir yakunida ramziy sovg‘alar — kitoblar universitet rahbariyatiga taqdim etildi va tadbir ko‘tarinki ruhda yakunlandi.

ТОТ, КТО ЗНАЕТ ЯЗЫК, ЗНАЕТ НАРОД
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми сегодня царили особый дух и праздничное настроение.
При кафедре узбекского и русского языков университета состоялось мероприятие, посвященное открытию центра "Узбекский язык." Данная инициатива была организована в связи с 585-летием со дня рождения султана слова - Хазрата Мир Алишера Навои.
В мероприятии приняли участие представители руководства университета во главе с ректором, профессора и преподаватели, преподаватели, тьюторы факультета AKTSIM, а также талантливая студенческая молодежь.
На церемонии открытия:
- ректор проф. Б.Ш. Махкамов;
- заведующая кафедрой С.Х. Абдуллаева;
- профессор кафедры, член Союза писателей Узбекистана Г.Х. Мансурова высказала свое мнение о роли нашего родного языка в образовании и духовности.
В своем выступлении ректор отметил, что в текущем учебном году в университете открыты центры английского, немецкого и русского языков.