O‘zbekiston Respublikasi aloqa vaziri hamda Tashqi iqtisodiy aloqalar vaziri, shuningdek, boshqa ko‘plab tashkilotlar rahbari bo‘lib ishlagan Tohir Rahimov 74 yoshida vafot etdi.
Tohir G‘ofurovich Rahimov turli yillarda O‘zbekiston Respublikasi aloqa vaziri, vazir o‘rinbosari, Tashqi iqtisodiy aloqalar vaziri, telekommunikatsiya kompaniyasining bosh direktori, Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi direktori, Xalqaro aloqa akademiyasining vitse-prezidenti lavozimlarida faoliyat olib bordi.
U 2008-yildan boshlab umrining so‘nggi kunlariga qadar Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti «Teleradioeshittirish tizimlari» kafedrasida professor lavozimida faoliyat yuritdi.
Jonkuyar olim, mehribon ustoz, samimiy inson Tohir G‘ofurovich Rahimovning xotirasi qalblarimizda hamisha saqlanib qoladi.
Tarjimai hol
Toxir G‘ofurovich Raximov 1969 yilda oliygohni tugallab, yo‘llanma asosida Moskva elektrotexnika aloqa institutining aspiranturasiga o‘qishga qabul qilindi. 1973 yilda aspiranturani muvaffaqiyatli tugallab, Toshkent elektrotexnika aloqa institutiga qaytdi hamda “Televideniye va radioeshittirish” kafedrasi assistenti lavozimida o‘z mehnat faoliyatini boshladi.
O‘tgan yillar davomida Toxir G‘ofurovich o‘z ilmiy salohiyati, mehnatsevarligi, tirishqoqligi, topshirilgan vazifalarga fidokorona yondashuvi, tashabbuskorligi, har qanday vaziyatlarda ham oldiga qo‘yilgan masalalarga yechim topa olishdek qobiliyati bilan har qanday mutaxassis orzu va havas qilishi mumkin bo‘lgan eng yuqori cho‘qqilarni egalladi.
Toxir G‘ofurovich yetuk mutaxassis, tashabbuskor rahbar, uddaburon jamoatchi sifatida o‘z bilim va tajribalarini qo‘llagan holda O‘zbekiston Respublikasi aloqa vaziri, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiyot vaziri, “Mahalliy Telekom” aksionerlik kompaniyasining bosh direktori, Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi direktori, Xalqaro aloqa akademiyasining vitse - prezidenti lavozimlarida samarali faoliyat olib bordi.
Raximov Toxir G‘ofurovich 2008 yildan boshlab umrining so‘nggi kunlariga qadar Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Teleradioeshittirish tizimlari” kafedrasida professor lavozimida faoliyat yuritdi.
T.G‘. Rahimov tomonidan yoshlarimizning maʼnaviy immunitetini kuchaytirish, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, yoshlarda axborot texnologiyalaridan foydalanish ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida bir qancha ishlar amalga oshirildi.
T.G‘.Raximov Teleradioeshittirish tizimlari kafedrasi rahbarligi hamda faoliyati davrida kafedraning moddiy-texnik bazasi tubdan yangilandi. Uning tashabbusi bilan kafedraga tegishli bo‘lgan barcha auditoriyalar va laboratoriya qurilmalari yangilandi, zamonaviy multimedia texnikalari bilan taʼminlandi.
Ustoz o‘z pedagogik faoliyati davomida o‘nlab ilmiy, ilmiy – uslubiy qo‘llanmalar yaratdi, ellikdan ortiq magistrlik va bakalavrlik ishlariga rahbarlik qildi. Toxir G‘ofurovichning hammuallifligida yaratilgan “Radiotexnik tizimlar”, “Raqamli televideniye” nomli o‘quv qo‘llanmalari o‘zbek va rus tillarida chop etildi. T.G‘. Raximov shogirdlariga o‘ta mehribon va o‘z o‘rnida talabchan edi. Ustoz raxbarlik qilgan shogirdlarning ikki nafari TATU hamda uning hududiy filiallari talabalari uchun taʼsis etilgan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi stipendiyasi, bir nafari O‘zbekiston Respublikasi bakalavrlari uchun taʼsis etilgan Beruniy Davlat stipendiyasi hamda yana bir nafari tayanch doktorantlar uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiya sohiblari bo‘lgan.
T.G.Raximovning aloqa va axborotlashtirish sohasida amalga oshirgan fidokorona mehnatlari hukumatimiz tomonidan munosib taqdirlanib, “O‘zbekistonda Respublikasida xizmat ko‘rsatgan aloqa xodimi”, “Xizmat ko‘rsatgan faxriy radiochi”, O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining ko‘krak nishondori, “Xalqaro aloqa akademiyasining Oltin medali sovrindori, “Xalqaro axborotlashtirish akademiyasining akademigi” unvonlariga sazovor bo‘ldi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti jamoasi Raximov Toxir G‘ofurovichning oila aʼzolari va yaqinlariga o‘zining chuqur hamdardligini izhor etadi. U kishining nurli siymosi xotiramizda mangu yashaydi.

Руководство Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий выражает глубокие соболезнования семье и близким профессора кафедры «Системы телерадиовещания» Тахира Рахимова в связи с его безвременной кончиной на 74-ом году жизни.
Тахир Рахимов занимал должности министра связи, министра по внешнеэкономическим связям, а также руководителя множества государственных организаций.
Тахир Гафурович с 2008 года до последних дней своей жизни работал в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в должности профессора кафедры «Системы телерадиовещания».
Память о самоотверженном ученом, замечательном наставнике, честном и порядочном человеке, Тахире Гафуровиче Рахимове навсегда сохранится в наших сердцах.
Биография
Тахир Гафурович Рахимов окончил вуз в 1969 году, по направлению был принят в аспирантуру Московского электротехнического института связи. В 1973 году, успешно окончив аспирантуру, вернулся в Ташкентский электротехнический институт связи и работал в должности ассистента кафедры «Телевидение и радиовещание».
Благодаря своей любви к научной деятельности, трудолюбию, целеустремленности, самоотверженности и решительности в выполнении поставленных задач, инициативности и умению находить пути решения возникающих проблем, Тахир Гафурович сделал блестящую карьеру.
Будучи ведущим специалистом, инициативным руководителем, активным общественным деятелем, Тахир Гафурович приложил весь свой опыт и знания для развития отрасли связи и коммуникаций, занимал должности министра связи Республики Узбекистан, министра внешнеэкономической деятельности, генерального директора АО «Махаллий Телеком», директора Центра радиосвязи, радиовещания и телевидения, вице-президента Международной академии связи
Т.Г. Рахимов осуществлял большую работу по усилению духовного иммунитета, формирования навыков использования информационных технологий у молодежи в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Под руководством Т.Г. Рахимова была обновлена материально-техническая база кафедры Системы телерадиовещания. По его инициативе были модернизированы аудитории и лабораторное оборудование, оснащены современной мультимедийной техникой.
Тахир Гафурович в период своей педагогической деятельности создал десятки научных работ, учебно-методических пособий, руководил выпускными работами студентов-бакалавров и магистерских диссертаций. Учебные пособия «Радиотехнические системы», «Цифровое телевидение», разработанные Тахиром Гафуровичем в соавторстве, были изданы на узбекском и русском языках. Т.Г. Рахимов был очень заботливым и в то же время требовательным наставником. Среди учеников Тахира Гафуровича были обладатели стипендии Мухаммада ал-Хоразмий, учрежденной для студентов ТУИТ и его филиалов, Государственной стипендии Беруни, учрежденной для студентов бакалавриата Республики Узбекистан и государственной стипендии Президента Республики Узбекистан для научных сотрудников базовой докторантуры.
Самоотверженный труд Тахира Гафуровича был достойно отмечен нашим правительством, они был награжден званиями «Заслуженный связист Республики Узбекистан», «Заслуженный ветеран-работник радио», нагрудным знаком Независимости Республики Узбекистан, Золотой звездой Международной академии связи, званием Академика Международной академии информатизации.
Коллектив Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий выражает глубокие соболезнования семье и близким Тахира Гафуровича Рахимовича. Его светлый образ всегда будет жить в нашей памяти.