🗓Joriy yilning 30-yanvar kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida ActInSpace xalqaro xakatonining O‘zbekiston bosqichi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Mazkur tadbir CNES, O‘zbekkosmos hamda TATU hamkorligida tashkil etildi.
👨💻 Xakatonda O‘zbekistonning turli hududlaridan 100 nafardan ziyod iqtidorli yoshlar ishtirok etdi. Ishtirokchilar 2 kun davomida professional mentorlar ko‘magida real kosmik muammolar asosida jamoa bo‘lib ishladi hamda qisqa vaqt ichida innovatsion yechimlarni ishlab chiqdi.
🌍 ActInSpace — bu kosmik texnologiyalar, sun’iy yo‘ldoshlar, aerokosmik muammolar va innovatsion yechimlarga bag‘ishlangan xalqaro xakaton bo‘lib, uning asosiy maqsadi yoshlar orasida kosmik sohada innovatsion fikrlashni rivojlantirish, startap g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash va iqtidorli talabalarni amaliy loyihalarga jalb etishdan iborat.
🏆 Musobaqa yakunlariga ko‘ra:
✔️ 1-o‘rin — “NazarX” jamoasi
G‘olib jamoa magnitli ulanishlarga ega modullardan tashkil topgan sun’iy yo‘ldosh platformasini ishlab chiqdi. Ushbu loyiha sun’iy yo‘ldoshlarni LEGO konstruktori kabi yerda yoki orbitada yig‘ish, yangilash va ta’mirlash imkonini beradi.
✔️ 2-o‘rin — “French Gambit” jamoasi Ularning AutoDock AI loyihasi foydali yuklarni tashish uchun mo‘ljallangan aqlli markaz bo‘lib, robot-manipulyatorlar yordamida inson omilisiz ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish imkonini beradi.
✔️ 3-o‘rin — “Yggdrasil” jamoasi Ular ClearSat-L — fazodagi chiqindilarni yo‘q qilishga mo‘ljallangan 3U nanosun’iy yo‘ldoshi loyihasini taqdim etdilar. Loyiha ultrabinafsha lazer, sun’iy intellekt va lidar tizimlari orqali kosmik chiqindilarni aniqlash va ularning orbital tezligini kamaytirishga qaratilgan.
🇫🇷 “NazarX” jamoasi ActInSpace xakatonining Fransiyaning Bordo shahrida bo‘lib o‘tadigan xalqaro final bosqichida O‘zbekiston nomidan ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. Qolgan sovrindor jamoalar esa “O‘zbekkosmos” agentligida amaliyot o‘tash imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В ТУИТ в сотрудничестве с посольством Франции состоялся национальный этап международного хакатона ActInSpace
• В ТУИТ в сотрудничестве с посольством Франции состоялся национальный этап международного хакатона ActInSpace
🗓 30 января текущего года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий успешно прошел узбекский этап международного хакатона ActInSpace. Мероприятие организовано совместно с CNES, Узбеккосмосом и ТАТУ.
В 👨💻 Хакатоне приняли участие более 100 талантливых молодых людей из разных регионов Узбекистана. В течение 2 дней участники работали в команде при поддержке профессиональных наставников на основе реальных космических проблем и за короткое время разработали инновационные решения.
🌍 ActInSpace - это международный хакатон, посвященный космическим технологиям, спутникам, аэрокосмическим проблемам и инновационным решениям, основной целью которого является развитие инновационного мышления в космической сфере среди молодежи, поддержка стартап-идей и привлечение талантливых студентов к практическим проектам.
🏆 По итогам соревнований:
✔️ 1 место - команда «НазарХ»
Команда G разработала спутниковую платформу, состоящую из модулей с магнитными соединениями. Этот проект позволяет собирать, обновлять и ремонтировать спутники на земле или на орбите, как это делает конструктор LEGO.
✔️ 2-е место - команда «French Gambit» Их проект AutoDock AI является интеллектуальным центром для перевозки полезных грузов и позволяет проводить научные исследования без человеческого фактора с помощью роботов-манипуляторов.
✔️ 3 место - команда «Yggdrasil» Они представили проект 3U наноструктурного спутника ClearSat - L, предназначенного для удаления отходов в космосе. Проект направлен на выявление космических отходов и снижение их орбитальной скорости через системы ультрафиолетового лазера, искусственного интеллекта и лидара.
🇫🇷 Команда «NazarX» завоевала право представлять Узбекистан на международном финальном этапе хакатона ActInSpace в Бордо, Франция. Остальные призеры получили возможность пройти практику в агентстве «Узбеккосмос».
📺 Об этом мероприятии на ряде телеканалов республики, в том числе через информационную программу «Янги заман» телеканала «Ёшлар», информационную программу «Пойтахт» телеканала «Тошкент», информационно-аналитическую программу «Замон» телеканала «Севимли» и информационную программу «ХУДУД» телеканала «MY5».