Joriy yil 27 may kuni Oʼzbekiston Respublikasi Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligi, Respublika Oliy taʼlim Kengashi hamda Rossiya Federatsiyasi fan va taʼlim vazirligi, Rossiya rektorlar Kengashi va M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti tashabbusi bilan «Oʼzbekiston va Rossiya yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlarining Xududlararo onlayn konferentsiyasi» oʼtkazildi. Ushbu nufuzli onlayn koferensiyada TATU rahbariyati hamda xodimlari ham ishtirok etishdi.
Konferentsiya davomida Oʼzbekiston hamda Rossiya vazirlik va idoralari tomonidan Toshkentda A.I.Gertsen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti filiali, N.I.Pirogov nomidagi Rossiya Milliy ilmiy-tadqiqot tibbiyot universiteti filiali, Sankt-Peterburg konchilik universitetining Boshlangʼich muhandislik tayyorgarligi markazi va Toshkentdagi Sankt-Peterburg davlat universiteti filialini, shuningdek «Stankin» nomidagi Moskva davlat texnologiyalar universitetining Toshkent davlat texnika universiteti, Samarqand davlat universiteti, Navoiy davlat konchilik instituti va Buxoro muhandislik-texnologiya instituti bilan hamkorlikda Rossiya-Oʼzbekiston ilmiy-texnologik oʼquv markazini tashkil etish tashabbuslari ilgari surildi.
Аnjuman dasturi doirasida Rossiya va Oʼzbekiston oliy taʼlim muassasalari rektorlari oʼzaro hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari yuzasidan ochiq muloqot jarayonida oʼzaro fikr almashdilar.

27 мая этого года состоялась Межрегиональная онлайн-конференция ректоров ведущих вузов Узбекистана и России, организованная по инициативе Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Республиканского совета высшего образования, Министерства науки и образования Российской Федерации, Совета ректоров России и Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова. В работе данной престижной онлайн-конференции также приняли участие руководство и сотрудники ТУИТ.
В ходе конференции министерствами и ведомствами Узбекистана и России были выдвинуты инициативы по организации в Ташкенте филиалов Российского государственного педагогического университета имени А.И.Герцена, Российского национального исследовательского медицинского университета имени Н.И.Пирогова, Центра начальной инженерной подготовки при Санкт-Петербургском горном университете, Санкт-Петербургского государственного университета, а также при совместном участии Московского государственного технологического университета «СТАНКИН», Самаркандского государственного университета, Навоийского государственного горного института и Бухарского инженерно-технологического института по организации Российско-Узбекского научно-технологического учебного центра.
В рамках программы конференции состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам взаимовыгодного сотрудничества между вузами России и Узбекистана.