TATU va Ombudsman o‘rtasida o‘zaro hamkorlik Memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33 yilligi hamda Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 77 yilligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) binosida “O‘zbekiston Konstitutsiyasi va Inson huquqlari umumjahon deklarasiyasi: o‘zaro uyg‘unlik va muvofiqlik” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir doirasida TATU va Ombudsman o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum imzolandi. Ushbu hujjat inson huquqlari sohasida ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish, talabalar huquqiy madaniyatini oshirish, “Inson huquqlari maktabi” faoliyatini yo‘lga qo‘yish hamda o‘quv jarayonini amaliyot bilan uyg‘unlashtirishni nazarda tutadi.
🎓 Anjumanda TATU rektori, prof. B.Maxkamov, shuningdek Ombudsman devoni xodimlari ishtirok etib, inson huquqlarini ta’minlash va himoya qilishning dolzarb jihatlari, yoshlarning huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish borasidagi masalalarni muhokama qildilar.
✅ Mazkur memorandum ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash, ta’lim, ilmiy-tadqiqot va huquqiy sohada yangi tashabbuslarni amalga oshirish uchun muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

В связи с 33-й годовщиной Конституции Республики Узбекистан и 77-й годовщиной Всеобщей декларации прав человека в здании Уполномоченного Представителя Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) состоялся круглый стол на тему: «Конституция Узбекистана и Всеобщая декларация прав человека: гармония и согласованность».
В рамках мероприятия был подписан Меморандум о сотрудничестве между ТУИТ и Омбудсманом. Этот документ предусматривает проведение научных и практических исследований в области прав человека, повышение правовой культуры студентов, создание «Школы прав человека», а также гармонизацию учебного процесса с практикой.
В конференции приняли участие ректор ТУИТ, проф. Б. Махкамов, а также сотрудники аппарата Омбудсмана, которые обсудили актуальные аспекты обеспечения и защиты прав человека, вопросы повышения правовой осведомлённости и культуры молодёжи.
✅ Этот меморандум станет важным шагом в укреплении двустороннего сотрудничества и реализации новых инициатив в сферах образования, науки и права.