Joriy yilning 5-mart kuni Muhammad al-Xorazmiy Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda Koreya Respublikasining KOICA agentligi hamkorlikda amalga oshirayotgan “Integratsiyalashgan universitet tizimini tashkil etish va taqdim etish” grant loyihasi doirasida ishlab chiqilgan axborot tizimlari va onlayn xizmatlar portalini taqdim etishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda universitet rahbariyati, KOICA agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori - Park Sunjin xonim va direktor o‘rinbosari - Jo Hyun Yon xonim, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Ta’lim muassasalari faoliyatini muvofiqlashtirish va soha kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash bo‘limi bosh mutaxassisi Djalilov G‘olib G‘ayratovich, hamda Koreyaning Ubion va Dain Leaders kompaniyalari vakillari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning 2017-yil 22-25-noyabr kunlari Koreya Respublikasiga qilgan rasmiy tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) o‘rtasida 2018-2019-yillarda hamkorlik dasturini amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro anglashinuv memorandumi imzolangan. Ushbu memorandumda nazarda tutilgan 2018-2019-yillarda hamkorlik dasturiga Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning Samarqand filiali uchun integratsiyalashgan universitet tizimini tashkil etish va taqdim etish grant loyihasi ham kiritilgan.
O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi do‘stona hamkorlik kundan kunga rivojlanmoqda. Bu hamkorlik aloqalari barcha sohalar kabi taʼlim va axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohalarini ham chetlab o‘tmadi.
Birgina misol tariqasida Muhammad al-Xorazmiy Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Koreyalik hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan loyihalar bunga misol bo‘ladi. Bu o‘rinda KOICA agentligining amalga oshirayotgan do‘stona loyihalari va ajratayotgan beg‘araz ko‘mak mablag‘lari Respublikamizda AKT taʼlim tizimini yanada isloh qilish va rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda.
Mana shunday loyihalardan biri bu joriy vaqtda amalga oshirilayotgan TATU va uning Samarqand filiali uchun “Integratsiyalashgan universitet axborot tizimini tashkil etish va taqdim etish” grant loyihasi hisoblanadi.
Mazkur grant loyiha doirasida yetkazib berilgan qurilmalar universitetning infrastrukturasini rivojlantirishga hissa qo‘shsa, J.Koreyalik hamkorlar tomonidan ishlab chiqilgan taʼlim jarayonini boshqarish axborot tizimi va onlayn hizmatlar portali universitetning taʼlim xizmatlari sifatining oshishiga o‘z hissasini qo‘shadi. TATU rasmiy kanaliga obuna boʻlish

5 марта этого года состоялось мероприятие, посвященное презентации портала онлайн услуг и информационных систем, разработанных в рамках грантового проекта «Организация и представление интегрированной системы университета» в ходе реализации сотрудничества между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и агентством KOICA (Республика Корея).
Во встрече принмали участие руководством университета, директор представительства агентства KOICA в Узбекистане госпожа Park Sunjin и заместитель директора госпожа Jo Hyun Yon, главный специалист отдела координации деятельности образовательных учреждений, подготовки и переподготовки кадров отрасли Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Джалилов Голиб Гайратович, а также представители корейских компаний Ubion и Dain Leaders.
В рамках официального визита Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева 22-25 ноября 2017 г. в Республику Корея между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA) был подписан меморандум о взаимопонимании по реализации программы сотрудничества на 2018-2019 гг. в соответствии с данным меморандумом в программу сотрудничества на 2018-2019 гг. также был включен грантовый проект по организации и представлению интеграционной университетской системы для Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его Самаркандского филиала.
С каждым днем все более развиваются дружественные связи между Узбекистаном и Республики Кореей. Это сотрудничество охватывает не только сферу образования и информационных технологий.
Об это свидетельствуют проекты, осуществляемые в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий совместно с корейскими партнерами. Следует отметить, что проекты, реализуемые агентством KOICA, его безвозмездная помощь, вносят большой вклад в реформирование и развитие ссистемы подготовки кадров в сфере ИКТ в нашей Республике.
Одним из таких проектов является грантовый проект «Организация и представление интегрированной системы университета», осуществляемый в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его Самаркандском филиале.
Оборудование, приобретенное в рамках данного грантового проекта, будет способствовать развитию инфраструктуры университета, а информационная система управления образовательынм процессом и портал онлайн услуг, разработанные корейскими партнерам, позволят повысить качество образовательных услуг.