TATU talabalari o‘rtasida “Kitobxon talaba” tanlovi eʼlon qilinadi!
Qadrli talaba! Karantin vaqtida siz nafaqat oilangiz bilan muloqot qilishingiz, balki bo‘sh vaqtingizni unumli sarflashingiz mumkin. Misol uchun, qiziqarli kitobni oling va adabiyotning sehrli dunyosiga kiring. Kitoblarni o‘qish xotirani yaxshilaydi, dunyoqarashni kengaytirish, savodxonlikni oshirish, aqliy faoliyatini rag‘batlantirish imkonini beradi.
Talaba-yoshlarning bo‘sh vaqtlarini samarali tashkil etish va ular o‘rtasida badiiy asarlarning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini targ‘ib qilish orqali yoshlarimizni har tomonlama sog‘lom va barkamol etib tarbiyalash, mustaqil va erkin fikrga ega isteʼdodli yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida TATU talabalari o‘rtasida “KITOBXON TALABA” tanlovi eʼlon qilinadi!
Tanlov ikki tilda o‘tkaziladi, yaʼni, o‘zbek adabiyotlariga qiziqqanlar uchun 2020-yil 27-aprel soat 12.00 dan 12.30 gacha; rus adabiyotiga qiziqqanlar uchun 27-aprel soat 14.00 dan 14.30 gacha.
Tanlovda ishtirok etish talablari:
- Tanlovda qatnashish istagi bo‘lgan talabalar o‘zlarining @gmal.comda elektron pochta manzillariga ega bo‘lishlari zarur (sababi testga qatnashishdan oldin biz bergan maxsus havolaga kirishlari kerak bo‘ladi);
- 30 daqiqa ichida 50 ta testni to‘g‘ri yechish talab etiladi;
- Test savollarini faqat bir marta yechish imkoni mavjud;
- G‘oliblar avtomatik tarzda aniqlanadi, yaʼni eng ko‘p va birinchi javoblarni yo‘llagan talabalar g‘olib hisoblanadi;
- Testdan oldin mahsus platformada ko‘rsatilgan maʼlumotlarni to‘ldirish zarur bo‘ladi (Bu yerda talabaning FIOsi, fakulteti, kontakt nomeri so‘raladi);
👉Tanlov boshlanishidan bir necha daqiqa oldin @tuituz_official telegram kanali orqali havola (ssilka) tashlanadi.Shu havola orqali onlayn testga kiriladi.
Tanlovda g‘olib deb topilgan 1-3-o‘rinni sohiblari @tuituz_official telegram kanalida va universitetning vvv.tuit.uz saytiga joylashtiriladi.
Tanlovda 1-3-o‘ringa munosib deb topilgan g‘oliblar quyidagi tartibda rag‘batlantiriladi:
• 1-o‘rin: 1 000 000 so‘m;
• 2-o‘rin: 700 000 so‘m;
• 3-o‘rin: 400 000 so‘m.
Tanlovda TATU va uning 5 ta hududiy filiallari talabalari ham ishtirok etishlari mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumot: O‘zbek adabiyoti bo‘yicha A.Navoiy, Bobur, Abdulla Qodiriy, G‘ofur G‘ulom, Said Axmad, Oybek asarlari; Rus adabiyoti bo‘yicha esa M.V.Lomonosov, G.R.Derjavin, V.A.Jukovskiy, A.I.Radishchev, A.S.Pushkin, M.Yu.Lermontov, M.Ye.Saltikov-Shchedrin, NA.Nekrasov, f.M.Dostoyevskiy, L.N.Tolstoy, A.P.Chexov, M.A.Bulgakov ijodini bir varoqlab chiqsangiz bo‘ldi!!!!
Marhamat, uydagi vaqtingizdan unumli foydalanib, tanlovda ishtirok eting va o‘z iqtidoringizni namoyon eting!!!

В период карантина вы можете не просто учиться и общаться со своими родными, но и с пользой провести досуг. Например, взять в руки интересную книгу и окунуться в волшебный мир литературы. Чтение книг улучшает память, позволяет расширить кругозор, повысить грамотность, стимулировать умственную деятельность.📚
Для эффективной организации полезного досуга студентов, гармоничного всестороннего воспитания студенческой молодежи путем пропаганды роли и значения художественной литературы, поддержки свободомыслящей и одаренной молодежи среди студентов ТУИТ объявляется о проведении конкурса “КИТОБХОН ТАЛАБА”.
Требования к участникам конкурса:
- участники конкурса должны иметь собственный адрес электронной почты (рекомендуется @gmal.com,поскольку для участия в тестах нужна специальная ссылка, которая высылается по этому адресу);
- в течение 30 минут участник должен ответить на 50 тестовых вопросов;
- для ответа на вопросы дается только одна попытка;
- победители определяются автоматически, т.е. студенты, которые первыми ответили на большое количество вопросов, объявляются победителями;
- перед проведением тестовых испытаний необходимо предоставить сведения в специальной платформе (Ф.И.О., факультет, контактный номер студента);
👉 перед началом (за несколько минут до начала) конкурса на официальном телеграм-канале университета @tuituz_official появится ссылка для участия в конкурсе.
Информация о победителях конкурса (участниках, занявших в конкурсе 1-3 места) размещается в телеграм-канале @tuituz_official и на сайте университета www.tuit.uz.
Победители получают следующие денежные призы:
1 места: 1 000 000 сум;
2 места: 700 000 сум;
3 места: 400 000 сум.
В конкурсе могут принять участие только студенты ТУИТ и его региональных филиалов.
Для участия в конкурсе следует прочитать произведения следующих писателей и поэтов:
представителей узбекской литературы, таких как А.Навои, Бабура, Абдуллы Кадыри, Гафура Гуляма, Саида Ахмада, Айбека; по русской литературе произведения М.В.Ломоносова, Г.Р.Державина, В.A.Жуковского, A.И.Радищева, A.С.Пушкина, М.Ю.Лермонтова, М.Е.Салтыкова-Щедрина, НA.Некрасова, Ф.М.Достоевского, Л.Н.Толстого, A.П.Чехова, М.A.Булгакова.