Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy taʼlim tizimini yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 2017-yil 20-apreldagi PQ-2909-son qaroriga asosan oliy taʼlim tashkilotlari oʻrtasida sogʻlom raqobat muhitini yaratish, taʼlim sifatini yana-da yuqori bosqichga olib chiqish va ularni xalqaro reytinglarga kirishiga har tomonlama koʻmaklashish maqsadida Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi tomonidan soʻnggi uch yilda oliy taʼlim muassasalarining Milliy reytingi eʼlon qilib borilmoqda.
Quvonarlisi, joriy yil mazkur reytingda Respublikamizdagi Oliy ta’lim muassasalari orasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti eng yuqori o‘rinlardan birini qaydi etdi.
Taʼkidlash joizki, milliy reytingni aniqlash uchun zarur boʻlgan asosiy maʼlumotlar joriy yilning mart oyiga qadar umumlashtirib boʻlingan edi. Kutilmaganda kelgan koronavirus pandemiyasiga qaramasdan milliy OTMlar reytingini aniqlash boʻyicha ishlar davom ettirildi. Shuningdek, qoʻshimcha oʻrganish talab qilinadigan maʼlumotlar masofadan turib yoki joyiga chiqqan holda oʻrganildi. Bir necha marotaba oliy taʼlim muassasalari rektorlari bilan har bir indikator boʻyicha maʼlumotlar tahlil qilinib, toʻliq shaffof holatga keltirildi. Reyting ballarini hisoblashdan oldin tahliliy oʻrganilgan maʼlumotlar tasdiqlash uchun oliy taʼlim muassasalari rektorlariga taqdim etilgan.
Ma’lumot o‘rnida aytish kerakki, umumiy reytingda Oʻzbekiston milliy universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Samarqand davlat universiteti, Toshkent axborot texnologiyalar universiteti, Toshkent davlat agrar universiteti yetakchi oʻrinlarni egallashdi.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 г. №ПП-2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» в целях создания среды здоровой конкуренции среди высших образовательных учреждений, повышения качества образования и всестороннего способствования вхождению отечественных вузов в международные рейтинги Государственной инспекцией по надзору за качеством образования в последние три года составляется Национальный рейтинг высших образовательных учреждений.
В этом году Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий занял одну из лидирующих позиций в данном рейтинге.
Следует отметить, что основные сведения, необходимые для формирования национального рейтинга были обобщены до марта текущего года. Несмотря на пандемию коронавируса работы по составлению национального рейтинга отечественных вузов продолжались. Кроме того, информация для дополнительного изучения ситуации в системе высшего образования была получена дистанционно и непосредственно на местах. Совместно с ректорами вузов сведения, представленные по ряду индикаторов, были несколько раз проанализированы. Процесс определения рейтинга был полностью прозрачным и открытым. Перед итоговым подсчетом баллов по рейтингу, изученные сведения были представлены ректорам вузов для утверждения.
В общем рейтинге лидируют Национальный университет Узбекистана, Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Самаркандский государственный университет, Ташкентский университет информационных технологий, Ташкентский государственный аграрный университет.