3-may kuni O‘rta Chirchiq tumanidagi “Yangi hayot” aerodromida Uzcosmos agentligi tomonidan tashkil etilgan “CanSat Uzbekistan–2025” musobaqasining final bosqichi bo‘lib o‘tmoqda. Unda respublika bo‘ylab tanlab olingan jamoalar qatori TATU talabalari ham ishtirok etmoqda.
Musobaqa doirasida maktab o‘quvchilari va talabalar tomonidan yaratilgan mikrosputniklar real raketalar yordamida 2 km balandlikka uchirilmoqda. Bu yoshlar uchun nafaqat texnologik yutuqlarini namoyish qilish, balki kelajakdagi muhandislik va kosmik loyihalar uchun mustahkam asos yaratish imkonidir.

3 мая на аэродроме «Янги хаёт» в Урта-Чирчикском районе проходит финальный этап конкурса «CanSat Uzbekistan–2025», организованного агентством Uzcosmos. Среди команд, отобранных со всей республики, участвуют и студенты ТУИТ.
В рамках соревнования микроспутников, созданные школьниками и студентами, запускаются на высоту 2 км с помощью настоящих ракет. Это не только возможность продемонстрировать свои технологические достижения, но и заложить прочную основу для будущих инженерных и космических проектов.