Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Erasmus+ dasturi doirasida amalga oshirilayotgan “Raqamli qishloq xoʻjaligi uchun yangi va innovatsion kurslar - NICoPA” (2018-2021) loyiha asosida 2020/2021 oʻquv yilidan boshlab “Geoaxborot tizimlari va texnologiyalari” nomli magistratura yoʻnalishi ochildi.
Ushbu yoʻnalishning boʻlajak magistrantlari Yevropaning nufuzli universitetlari (Technical university of Berlin, Agricultural university Plovdiv, Czech university of Life sciences Prague) bilan hamkorlikda tayyorlangan oʻquv reja asosida taʻlim olishadi.
Bunda Geoaxborot tizimlari, Masofadan zondlash texnologiyalari va ilovalari, SENTINEL-1-2-3 tasvirlari bilan ishlash, Kompyuter koʻrishi, Geo-portal, geo-xizmat, geo-tahlil tizimlari uchun veb texnologiyalar, Raqamli qishloq xoʻjaligi asoslari, Geoaxborot tizimlarida sunʻiy intellekt va boshqa shu kabi mutaxassislik fanlari asosida zamonaviy bilim va koʻnikmalarga ega boʻladilar.
Oʻz navbatida loyiha doirasida PAL (Precision Agriculture Lab) laboratoriyasi tashkil qilinishi va magistrantlarning fanlarni oʻzlashtirishi hamda ilmiy ishlarini samarali olib borishida bevosita mazkur laboratoriya qurilmalari va jihozlaridan foydalanish rejalashtirilgan.

В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, начиная с 2020/2021 учебного года, открылвсь новая специальность магистратуры «Геоинформационные системы и технологии» на основе проекта «NICoPA – новые и инновационные курсы для цифрового сельского хозяйства» (2018-2021) в рамках программы Erasmus+.
Магистранты данной специальности будут обучаться в соответствии с учебными планами, подготовленными в сотрудничестве с передовыми университетами Европы (Technical university of Berlin,Agricultural university Plovdiv, Czech university of Life sciences Prague).
При этом магистранты овладеют новыми знаниями и навыками по следующим дисциплинам: Геоинформационные системы, Технологии и приложения дистанционного зондирования, Работа с изображениями SENTINEL-1-2-3, Компьютерное видение, Веб-технологии для геопортала, систем геоуслуг и геоанализа, Основы цифрового сельского хозяйства, Искусственный интеллект и др.
Кроме того, в рамках проекта для усвоения студентами теоретических знаний предусмотрено организация лаборатории PAL (Precision Agriculture Lab) и использование оборудования данной лаборатории.