MUXAMMAD AL-XORAZMIY NOMIDAGI TOSHKENT AXBOROT TEXNOLOGIYALARI UNIVERSITETI (TATU) AKADEMIK LITSEYIDA 2020-2021 OʻQUV YILI UCHUN HUJJATLAR QABUL QILISH BOSHLANDI
• MUXAMMAD AL-XORAZMIY NOMIDAGI TOSHKENT AXBOROT TEXNOLOGIYALARI UNIVERSITETI (TATU) AKADEMIK LITSEYIDA 2020-2021 OʻQUV YILI UCHUN HUJJATLAR QABUL QILISH BOSHLANDI
Akademik litseyda quyidagi yoʻnalishlarda taʼlim beriladi:
• aniq fanlar-1 (texnika) yoʻnalishi (bunda matematika, fizika, ona tili va adabiyoti fanlari chuqur oʻrgatiladi);
• aniq fanlar-2 (iqtisod) yoʻnalishi (bunda matematika, ingliz tili, ona tili va adabiyoti fanlari chuqur oʻrgatiladi);
Akademik litseyda taʼlim rus va oʻzbek tillarida olib boriladi. Oʻqish muddati 2 yil.
9-sinf bitiruvchisi, uning ota-onasi yoki ota-onasining oʻrnini bosuvchi shaxs tomonidan akademik litseyda tashkil etilgan Maslahat kengashiga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
• taʼlim yoʻnalishi, oʻquv tili, shakli koʻrsatilgan ariza (chet tilidan saralash imtihoni topshirish belgilangan yoʻnalishlarda arizada qaysi chet tilidan saralash imtihoni topshirish hamda saralash imtihonni oʻtkazish qoidalari bilan tanishganligi koʻrsatiladi);
• shaxsini tasdiqlovchi hujjat (tugʻilganlik haqidagi guvohnoma yoki pasport) nusxasi;
• 3x4sm oʻlchamdagi 6ta rangli fotosurat.
Tanlovdan tashqari oʻqishga imtiyozli kirish huquqiga ega boʻlgan xalqaro va respublika olimpiadalari, tanlovlar, musobaqalar gʻoliblari asl nusxadagi diplom, sertifikat, guvohnoma yoki boshqa tasdiqlovchi hujjatlarni topshiradilar.
Xalqaro olimpiadalar, tanlovlar, musobaqalar hamda Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan belgilangan tartibda tashkil etilgan fan olimpiadalari III bosqichida 1-5 oʻrinlarni egallagan 9- sinf bitiruvchilari saralash imtihonidan ozod etiladi va akademik litseyning taalluqli taʼlim yoʻnalishiga belgilangan qabul kvotasidan tashqari qabul qilinadi.
Vazirliklar va idoralar tomonidan belgilangan tartibda tashkil etilgan tanlov va musobaqalarning respublika bosqichida 1-3-oʻrinlarni egallagan 9-sinf oʻquvchilari ushbu vazirliklar va idoralar tizimidagi akademik litseyga oʻtkaziladigan saralash imtihonlaridan ozod qilinadi va tegishli akademik litseyning taalluqli taʼlim yoʻnalishiga belgilangan qabul kvotasidan tashqari qabul qilinadi.
Oʻquvchilarni akademik litseyga oʻqishga qabul qilish boʻyicha saralash imtihonlari joriy yilning 10-iyulidan 25-iyuliga qadar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 23-martdagi “Akademik litseylarga umumiy oʻrta taʼlim maktablari oʻquvchilarini tanlab olish, oʻqishga qabul qilish, ularning oʻqishini koʻchirish va oʻqishdan chetlatish tartibi toʻgʻrisidagi Nizomni tasdiqlash haqidagi”gi 212-sonli qaroriga asosan amalga oshiriladi.

В Академическом лицее учащиеся проходят обучение по следующим направлениям:
- точные дисциплины-1 техническое направление (углубленное изучение математики, физики, родного языка и литературы);
- точные дисциплины -2 экономическое направление (углубленное изучени математики, английского языка, родного языка и литературы).
Обучение в Академическом лицее проводится на узбекском и русском языках. Срок обучения – 2 года.
Выпускники 9 класс, его родители, лица замещающие их должны представить Консультационному совету, организованному в академическом лицее, следующие документы:
- заявление с указанием направления, образования, языка и формы обучения (иностранного языка, предусмотренным направлением образования));
- копия документа, подтверждающего личность (свидетельство о рождении или паспорт) nusxasi;
- 6 фотокарточек размером 3x4 см.
Победители международных и республиканских олимпиад, конкурсов, соревнований, имеющие льготы при поступлении, предоставляют оригиналы дипломов, сертификатов, свидетельств и других подтверждающих документов.
Выпускники 9 класса, занявшие 1-5 места на III этапе олимпиад по предмету, организованных Министерством народного образования Республики Узбекистан в установленном порядке, освобождаются от сдачи отборочных экзаменов и принимаются сверх квоты приемы, определенной для соответствующего направления образования академического лицея.
Учащиеся 9 классов, занявшие 1-3 места в конкурсах и соревнованиях на республиканском уровне, организованных министерствами и ведомствами, освобождаются от сдачи экзаменов в подведомственные академические лицеи и принимаются вне установленном квоты.
Отборочные экзамены для поступления в академический лицей проводятся с 10 июня по 25 июля этого года в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №212 «Об утерждении Положения о порядке выбора, принятия учащихся общеобразовательных школ на учебу в академические лицеи, их перевода и отчисления».
Кроме того, желающие поступить в академический лицей могут это сделать в режиме онлайн, дистанционно.