Sun’iy intellekt rivojida kibernetikaning o‘rni muhokama qilindi
Bugun, 21-noyabr kuni Raqamli texnologiyalar vazirligida Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti bilan “Kibernetika-zamonaviy sun’iy intellekt poydevori” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda kibernetika va zamonaviy sun’iy intellekt sohasiga o‘z hissasini qo‘shgan akademiklar, olimlar ishtirok etdi.
#️⃣Uchrashuvni tashkil etishdan maqsad kibernetika sohasining sun’iy intellektni rivojlantirishdagi ilmiy asos sifatidagi o‘rnini yuksaltirish, sohada olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlarni, yangi innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash va akademik-olimlar bilan yoshlar o‘rtasidagi samarali ilmiy-amaliy muloqotni yanada kengroq yo‘lga qo‘yishdan iboratdir.
⚜️Dastlab, Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov so‘zga chiqib, kibernetika sohasi va sun’iy intellektnining bugungi kunda tutgan o‘rni, ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash, kadrlar tayyorlash va yoshlarni innovatsion loyihalarga jalb etish yuzasidan fikrlarini bildirdi. Shuningdek, vazir kelajakdagi strategik tashabbuslar, hamkorlik yo‘nalishlari va yangi innovatsion markazlar faoliyatiga ham alohida to‘xtalib o‘tdi.
🔠 Shundan so‘ng akademik Mirzayan Kamilov (https://uz.wikipedia.org/wiki/Mirzoyan_Komilov) so‘zga chiqib, kibernetika sohasining yurtimizdagi tarixi, uni rivojlantirish borasida qilingan ishlar, uning ahamiyati va ushbu sohaga hozirgi kunda Prezidentimiz tomonidan qaratilayotgan e’tibor xususida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
⚡️ Ma’lumot uchun: joriy yilda Prezidentimiz tomonidan O‘zbekistonda ilm-fan, adabiyot, madaniyat va san’at sohalarini rivojlantirishga katta hissa qo‘shgan bir guruh marhum olim va ijodkorlar xotirasi e’zozlanib, ularning xizmatlari yuksak mukofotlar bilan taqdirlandi. Shu jumladan, kibernetika sohasiga beqiyos hissa qo‘shgan akademik Vasil Kabulov ham munosib ravishda “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan mukofotlangan edi.

Обсуждена роль кибернетики в развитии искусственного интеллекта.
Сегодня, 21 ноября, в Министерстве цифровых технологий совместно с Научно-исследовательским институтом развития цифровых технологий и искусственного интеллекта состоялось мероприятие на тему «Кибернетика — основа современного искусственного интеллекта». В нём приняли участие академики и учёные, внёсшие значительный вклад в области кибернетики и современного искусственного интеллекта.
Цель мероприятия — подчеркнуть значение кибернетики как научной основы развития искусственного интеллекта, поддержать проводимые научные исследования и новые инновационные идеи, а также способствовать эффективному научно-практическому диалогу между академиками, учёными и молодым поколением.
В начале выступил министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, который поделился своим мнением о сегодняшней роли кибернетики и искусственного интеллекта, поддержке научных исследований, подготовке квалифицированных специалистов и вовлечении молодёжи в инновационные проекты. Министр также рассказал о стратегических инициативах на будущее, возможных направлениях сотрудничества и деятельности новых инновационных центров.
Затем слово взял академик Мирзаян Камилов, который осветил историю кибернетики в нашей стране, достигнутые успехи, её значение, а также внимание, которое этой науке сейчас уделяет Президент.
К сведению: в этом году заслуги ряда покойных учёных и деятелей культуры, внесших значительный вклад в развитие науки, литературы, культуры и искусства Узбекистана, были отмечены высокими государственными наградами. Среди них академик Васил Кабулов, внёсший неоценимый вклад в развитие кибернетики, был удостоен ордена «За бескорыстную службу».