2026-yil ilk bor sport dasturlash boʻyicha talabalar xalqaro olimpiadasi Oʻzbekistonda oʻtkaziladi. Raqamli texnologiyalar vazirligi IOI va ICPC Olimpiadalariga munosib tayyorgarlik koʻrish hamda terma jamoa tarkibiga iqtidorli yoshlarni saralab olish maqsadida sport dasturlash boʻyicha olimpiada tashkil etadi.
🧭Sport dasturlash olimpiadasi 10-mart kuni 5-11-sinf oʻquvchilari va 17-mart kuni talabalar oʻrtasida soat 11:00 dan 16:00 ga qadar “Yangi Oʻzbekiston” universitetida boʻlib oʻtadi.
⚙️Olimpiadada uch nafar universitet talabalaridan iborat jamoalar ishtirok etishlari mumkin va oʻquvchilar individual tarzda qatnashadilar. Sport dasturlash musobaqasining saralash bosqichi 3-mart kuni onlayn tarzda oʻtkaziladi.
🔵Quyida olimpiada qoidalari bilan (https://docs.google.com/document/d/1WClt3zPmBjI4V26w4_Yxn_zbnegsA8VzNL4O-FHvAXk/edit) tanishib, ishtirok etish uchun ushbu havola (https://docs.google.com/forms/d/1YqUCpfuTVuCeYjc_Lfnb2FcevmC8HqApF2lOizy_hhE/edit) orqali roʻyxatdan oʻtishingiz so‘raladi.

В 2026 году впервые в Узбекистане пройдет Международная студенческая олимпиада по спортивному программированию. Министерство цифровых технологий организует олимпиаду по спортивному программированию, чтобы достойно подготовиться к олимпиадам IOI и ICPC и отобрать талантливую молодежь в национальную сборную.
🧭Олимпиада по спортивному программированию пройдёт 10 марта для учащихся 5-11 классов и 17 марта для студентов с 11:00 до 16:00 в Университете «Новый Узбекистан».
⚙️Для студентов предусмотрено командное участие в олимпиаде по три человека, а для учеников школ – индивидуальное участие. Отборочный тур соревнований по спортивному программированию пройдет 3 марта в онлайн-режиме.