O‘zbekistondagi yettita universitet talabalari ilg‘or texnologiyalar va raqamli yechimlarning dunyo barqaror rivojlanishiga ta’sirini o‘rganishga qaratilgan Huawei kompaniyasining “Seeds for the Future 2022” yillik o‘quv dasturida ishtirok etdi. Loyiha davomida ishtirokchilar 5G, Sun’iy intellekt, Bulutli hisoblash, Raqamli energiya, Huawei mobil xizmatlari kabi IT yo‘nalishlari bo‘yicha kurslarda qatnashdilar, shuningdek, yetakchilik fazilatlari va jamoada ishlash ko‘nikmalarini oshirdilar, Xitoy madaniyatini o‘rgandilar va O‘zbekiston an’analari bilan Avstriya, Ruanda va Serbiyadan kelgan ishtirokchilari bilan o‘rtoqlashdilar.
14—21-noyabr kunlari Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU), Toshkent shahridagi Amiti universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent Kimyo Xalqaro universiteti, Turin politexnika Universiteti, Toshkent Xalqaro Taʼlim universiteti va Milliy Tadqiqot Universiteti, Toshkent Irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti talabalari Huawei kompaniyasining “Seeds for the Future” ta’lim loyihasida ishtirok etishdi.
23-noyabr kuni O‘zbekistondagi oliy o‘quv yurtlari talabalarini IT sohasida bilim va ko‘nikmalarni oshirish maqsadida sakkizinchi marta birlashtirgan “Seeds for the Future” loyihasining yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Oʻzbekistonning yetti taʼlim muassasasi talabalari Avstriya, Ruanda va Serbiya ishtirokchilari bilan birga IT-texnologiyalarni chuqur oʻrganish boʻyicha dasturni tamomladilar. Sakkiz kun davomida Huawei kompaniyasining xalqaro ekspertlari, shuningdek, hamkor tashkilotlar ekspertlari bilan ma’ruzalar, mahorat darslari, ochiq muhokamalar tashkil etildi. Loyiha gibrid formatda Huawei kompaniyasining Toshkentdagi ofisida shtab-kvartiradan jonli efir va texnologik ko‘rgazma zallariga virtual sayohatlar, shuningdek, yetakchilikni rivojlantirish, startaplarni ishga tushirish va biznes g‘oyalarni amalga oshirish bo‘yicha mentorlarning onlayn ishtiroki bilan o‘tkazildi.
Dasturda ishtirok etish doirasidagi asosiy vazifa barqaror rivojlanish maqsadlariga (BMT BRM) erishish uchun raqamli yechimlardan foydalangan holda o‘zining Tech4Good biznes loyihasini ishlab chiqish edi. O‘zbekistonlik talabalar ocharchilikka barham berish va sog‘lom turmush tarzini ta’minlash, iqlim o‘zgarishi va uning oqibatlariga qarshi kurashish, suv resurslaridan oqilona foydalanish va atrof-muhitni muhofaza qilish kabi yo‘nalishlarda o‘z ishlarini taqdim etdilar. “Seeds for the Future” dasturi doirasida “Tech4Good” loyihalarini ishlab chiqish oʻtgan yildan boshlab yosh avlodni informatsion texnologiyalar orqali dunyoning barqaror rivojlanishi muammolariga jalb qilish va axborotni joriy etish orqali BMRga imkon qadar tezroq erishish yoʻllarini topish maqsadida joriy etilgan. O‘qitishni tugatgandan so‘ng, jamoalar olingan izoh va maslahatlarga ko‘ra o‘z loyihalarini yakunlash va 2023 yil yanvar oyida bo‘lib o‘tadigan Tech4Good global tanlovida ishtirok etish imkoniyatiga ega.
“Bizning shtab-kvartiramiz tomonidan “Seeds for the Future” dasturi onlayn formatda tashkil etilganligi sababli biz imkon qadar talabalar uchun kontentni diversifikatsiya qilishga, uni nafaqat IT sohasida oʻqiydiganlar uchun, balki boshqa yo‘nalishlardan talabalarni ham jalb qilishga harakat qilmoqdamiz. Bugun jamoalar o‘z loyihalarini Tech4Good’ga taqdim etishganidan so‘ng, raqamli texnologiyalar olami mutlaqo hamma uchun ochiq va har kim dunyoning barqaror rivojlanishiga o‘z hissasini qo‘shishi mumkinligini ko‘rib turibmiz. 2022 yilda ishtirokchilar uchun taqdim etilgan kurslar 5G, AI, Cloud Computing kabi ilg‘or texnologiyalarni o‘rganishni o‘z ichiga olgan, shuningdek, ko‘p davlatlar uchun aktual bo‘layotgan raqamli energiyaga asoslangan yashil rivojlanish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish mavzusi bilan to‘ldirilgan.
Umid qilamanki, dastur orqali olingan bilimlar talabalarning kelajakdagi kasbiy o‘sishiga yordam beradi”, — dedi Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori janob Chen Szyakay.
“Seeds For The Future” Huawei kompaniyasining global korporativ ijtimoiy mas’uliyat dasturidir. O‘tgan yillarda o‘zbekistonlik 50 nafar talaba Xitoyda dastur bo‘yicha, 2020-2021-yillarda esa 54 nafar talaba dasturning onlayn versiyasida qatnashishgan. 2017-yilda O‘zbekistondan Seeds For The Future loyihasining 4 nafar ishtirokchisi Pekinda bo‘lib o‘tgan “Bir makon, bir yo‘l” xalqaro sammitida ishtirok etdilar.

В Ташкенте состоялась церемония закрытия образовательного проекта Huawei «Seeds for the Future 2022»
Студенты семи вузов Узбекистана приняли участие в ежегодной образовательной программе компании Huawei «Seeds for the Future 2022», направленной на изучение влияния передовых технологий и цифровых решений на устойчивое развитие мира. В ходе проекта участники прошли ИТ-курсы, такие как 5G, Искусственный интеллект, Облачные вычисления, Цифровая энергетика, Мобильные сервисы Huawei, а также улучшили свои лидерские качества и навыки работы в команде, изучили культуру Китая и поделились традициями Узбекистана с участниками из Австрии. , Руанда и Сербия.
14-21 ноября, студенты Ташкентского университета информационных технологий (ТУИТ), Университета Амити в Ташкенте, Университета Инха в Ташкенте, Ташкентского международного химического университета, Туринского политехнического университета, Ташкентского международного университета образования и Национально- исследовательского университета, Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства приняли участие в образовательном проекте “Seeds for the Future” компании Huawei.
23 ноября состоялась церемония закрытия проекта “Seeds for the Future”, который в восьмой раз собрал студентов высших учебных заведений Узбекистана для повышения уровня знаний и навыков в сфере ИТ. Студенты семи учебных заведений Узбекистана завершили программу углубленного изучения IT-технологий вместе с участниками из Австрии, Руанды и Сербии. В течение восьми дней проводились лекции, мастер-классы и открытые дискуссии с международными экспертами Huawei, а также экспертами партнерских организаций. Проект проходил в гибридном формате с прямой трансляцией из штаб-квартиры Huawei в Ташкенте и виртуальными экскурсиями технологий, а также онлайн-участием менторов по развитию лидерства, запуску стартапов и реализации бизнес-идей.
Основной задачей участия в программе было развитие своего бизнес-проекта Tech4Good с использованием цифровых решений для достижения целей устойчивого развития (BMT BRM). Узбекистанские студенты представили свои работы по таким направлениям, как искоренение голода и обеспечение здорового образа жизни, борьба с изменением климата и его последствиями, рациональное использование водных ресурсов, охрана окружающей среды. В рамках программы “Seeds for the Future” с прошлого года внедрена разработка проектов «Tech4Good» с целью вовлечения молодого поколения в проблемы устойчивого развития мира посредством информационных технологий и поиска путей достижения BMR как можно скорее за счет введения информации. После прохождения обучения команды имеют возможность доработать свои проекты на основе полученных отзывов и советов и принять участие в глобальном конкурсе Tech4Good в январе 2023 года.
Поскольку программа “Seeds for the Future” организована нашей штаб-квартирой в онлайн-формате, мы стараемся максимально разнообразить контент для студентов, причем не только для IT-студентов, но и для привлечения студентов из других областей. После того, как команды представили свои проекты на Tech4Good, мы видим, что мир цифровых технологий полностью открыт для всех и что каждый может внести свой вклад в устойчивое развитие мира. Курсы, предлагаемые участникам 2022 года, включают изучение передовых технологий, таких как 5G, AI, Cloud Computing, а также «зеленое» развитие на основе цифровой энергетики и внедрение возобновляемых источников энергии, которые актуальны для многих стран.
Я надеюсь, знания полученные в рамках программы, в будущем помогут студентам в профессиональном росте», — сказал г-н Чен Сзякай, директор Huawei в Узбекистане.
«Seeds for The Future» — это глобальная программа корпоративной социальной ответственности Huawei. В предыдущие годы в программе в Китае участвовало 50 студентов из Узбекистана, а в 2020-2021 годах в онлайн-версии программы участвовало 54 студента. В 2017 году 4 участника проекта «Seeds For The Future» из Узбекистана приняли участие в международном саммите «Одна родина, один путь», в Пекине.