💻 IT соҳасини ўрганмоқчи бўлган ёшлар учун янгилик: эндиликда курсда ўқиш учун сарфлаган маблағининг 50 фоизини қайтиб олиши мумкин
IT Park Ўзбекистон АКТ вазирлиги кўмагида ишга туширилган дастур билан IT-мутахассисларга халқаро сертификат олишга сарфланадиган маблағнинг 50 фоизигача компенсация олиш имкони берилади. Компенсация пулини халқаро IT-сертификатларини олган 14 ёшдан 30 ёшгача бўлган Ўзбекистон фуқаролари қўлга киритиши мумкин.
Компенсация бериладиган халқаро IT-сертификатларининг тўлиқ рўйхати it-istedod.uz сайтида жойлаштирилган. Компенсация миқдорини ҳисоблаш олинган сертификат IT-мутахассислик даражасига боғлиқ.
Хусусан, бошланғич даражаси сертификатлари учун 30%, ўртача даража учун 40% ва юқори даражадаги IT-мутахассислик сертификатига 50% компенсация тўлаб берилади.

Новость для молодых людей, которые хотят освоить IT: теперь они могут вернуть 50% денег, потраченных на курс
IT Park при поддержке Министерства ИКТ Узбекистана, программа позволяет ИТ-специалистам получать до 50% от суммы, потраченной на получение международного сертификата. Граждане Узбекистана в возрасте от 14 до 30 лет, получившие международные ИТ-сертификаты, могут получить компенсационные деньги.
Полный список компенсируемых международных ИТ-сертификатов размещен на сайте it-istedod.uz. Расчет суммы компенсации зависит от уровня полученного сертификата по IT-специальности.
В частности, компенсация в размере 30 % выплачивается за сертификацию начального уровня, 40 % — за сертификацию среднего уровня и 50 % — за продвинутую сертификацию ИТ.