Jahon banki tomonidan e’lon qilib boriladigan Davlatlarning texnologik yetuklik indeksi (GovTech Maturity Index, GTMI) 2025 natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston 9-o‘rinni egalladi.
📈 2020-yilga nisbatan mamlakatimiz 71 pog‘onaga yuqorilab, indeks qiymatini 0,617 dan 0,958 ga yetkazdi. Natijada O‘zbekiston A guruhi — “GovTech’ning yuqori darajadagi yetukligi” (Extensive GovTech Maturity) toifasida o‘z o‘rnini mustahkamladi.
Indeks davlat boshqaruvida raqamli transformatsiya darajasini to‘rtta yo‘nalish bo‘yicha baholaydi: asosiy davlat tizimlari, onlayn davlat xizmatlarini ko‘rsatish, fuqarolarning raqamli ishtiroki hamda GovTech rivojlanishini qo‘llab-quvvatlovchi omillar.
🇺🇿 2025-yilgi natijalarga ko‘ra, O‘zbekiston Markaziy Osiyoda 1-o‘rinni egalladi. Shuningdek, reytingda yuqori o‘rinni egallagan TOP-10 mamlakatlar – Janubiy Koreya, Avstraliya, Hindiston, Kanada kabi davlatlar qatoridan joy oldi.
📈 Shuningdek, GTMI natijalari O‘zbekistonning so‘nggi yillarda izchil o‘sish dinamikasini yaqqol namoyon etadi. Xususan, 2020-yilda mamlakatimiz 80-o‘rinda (0,617 ball) qayd etilgan bo‘lsa, 2022-yilda 43-o‘ringa (0,813 ball) ko‘tarilgan, 2025-yilda esa 9-o‘rinni (0,958 ball) egalladi.
❗️Mazkur ko‘rsatkichlar mamlakatimizda davlat boshqaruvini raqamlashtirish, elektron davlat xizmatlarini keng joriy etish hamda fuqarolar uchun qulay va samarali raqamli davlat tizimini shakllantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar samarasini yana bir bor tasdiqlaydi.

Цифровой прыжок: Узбекистан поднялся на 71 позицию в индексе GovTech и вошел в число TOP-10 стран мира
• Цифровой прыжок: Узбекистан поднялся на 71 позицию в индексе GovTech и вошел в число TOP-10 стран мира
По результатам опубликованного Всемирным банком Индекса технологической зрелости государств (GovTech Maturity Index, GTMI) 2025 Узбекистан занял 9-е место.
📈 по сравнению с 2020 годом наша страна выросла на 71 пункт, увеличив индексное значение с 0,617 до 0,958. В результате группа А Узбекистана укрепилась в категории «высокий уровень зрелости GovTech» (Extensive GovTech Maturity).
Индекс оценивает уровень цифровой трансформации в государственном управлении по четырем направлениям: основные государственные системы, онлайн государственные услуги, цифровое участие граждан и факторы, поддерживающие развитие GovTech.
🇺🇿 По итогам 2025 года Узбекистан занял 1-е место в Центральной Азии. Среди TOP-10 стран, занимающих высокие места в рейтинге, - Южная Корея, Австралия, Индия, Канада.
📈 Результаты GTMI также показывают динамику поступательного роста Узбекистана в последние годы. В частности, в 2020 году наша страна заняла 80-е место (0,617 балла), в 2022 году поднялась на 43-е место (0,813 балла), а в 2025 году заняла 9-е место (0,958 балла).
Эти показатели еще раз подтверждают результаты проводимых в нашей стране реформ по цифровизации государственного управления, широкому внедрению электронных государственных услуг и формированию удобной и эффективной цифровой государственной системы для граждан