Prezidentning “Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida”gi Qarori tasdiqlandi (https://president.uz/oz/lists/view/7913).
Unga ko‘ra, O‘zbekiston musulmonlari idorasining axborotiga asosan 2025-yilda muborak Ramazon oyining boshlanishi 1-mart kuni etib belgilandi.
Shuningdek, mahalliy hokimliklar tegishli tashkilotlar bilan birgalikda hududlarda Ramazon oyini milliy an’ana va qadriyatlarga mos tarzda o‘tkazishga doir chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Ushbu fazilatli oyda “Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi” g‘oyasi asosida:
🟢ehtiyojmandlar hamda ilm-ma’rifat yo‘lida izlanayotgan yoshlarga yordam berish bo‘yicha tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga;
🟢oilaviy rishtalarni mustahkamlash, mahallalarda o‘zaro tushunish va ishonch muhitini kuchaytirish hamda hurmat va mehr-oqibat qadriyatlarini tarannum etishga;
🟢atrof-muhitni asrash, muqaddas qadamjo, ziyoratgoh va qabristonlarni obodonlashtirish, ko‘chatlar ekishga hamda Ramazon oyi bilan bog‘liq tadbirlarda me’yorga amal qilish va isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslikka alohida e’tibor beriladi.

Президент Узбекистана утвердил Постановление «О достойном проведении священного месяца Рамазан» (ссылка). (https://president.uz/oz/lists/view/7913)
Согласно информации Духовного управления мусульман Узбекистана, начало Рамазана в 2025 году выпадает на 1 марта.
Местные власти совместно с соответствующими организациями предпримут меры для проведения Рамазана в соответствии с национальными традициями и ценностями.
В этот благодатный месяц, под девизом «Рамазан – месяц щедрости, единства и терпимости», особое внимание будет уделено следующим направлениям:
🟢 Поддержка нуждающихся и молодежи, стремящейся к знаниям и образованию.
🟢 Укрепление семейных уз, создание атмосферы взаимопонимания и доверия в махаллях, распространение ценностей уважения, доброты и милосердия.
🟢 Охрана окружающей среды: благоустройство священных мест, кладбищ и мест паломничества, посадка деревьев, а также соблюдение умеренности и недопущение расточительства в рамках мероприятий, связанных с Рамазаном.